Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Mordva ansambel Toorama kogub kuulajate mälestusi

02.11.2015

Ka Eestis palju esinenud ja kohalikule publikule meelde jäänud mordva rahvamuusika ansamblil Toorama täitus 25. tegutsemisaasta ning sel puhul kogutakse inimeste mälestusi.

Aktsiooni nimeks on “Toorama minu elus” ning selle raames kogutakse mälestusi, foto- ja videomaterjale ansamblist, selle liikmetest ja kontsertidelt.

Kogutud materjalidest koostatakse kogumik ning parimad autorid saavad auhinnaks  muusikakollektiivi plaadi.

Vene-, ersa- ja mokšakeelseid materjale võib edastada e-posti teel: santerzia@rambler.ru. Kontaktisik: Aleksandr Utševatkin.


Lisainfo: torama.club 

Mokšad


Nimetus

Mokšade enesenimetust mokša on seostatud nende ala läbistava jõe venekeelse nimega, ent mokšad ise kutsuvad seda Oka lisajõge lihtsalt Jov ’jõgi’.

Asualad

Elavad Mordva vabariigis ja Penza oblastis. Mokšasid on umbes 200 tuhat. Ersadega võrreldes on mokšad tõmmumad ning nende keeles on enam iraani ja türgi rohtlarahvaste laene.

Keel

Räägivad mokša keelt, mis kuulub soome-ugri keelte volga rühma. Lähimaks elavaks sugulaskeeleks peetakse mari keelt. Samasse rühma kuulunud merja ja muroma keel kadusid juba varasel keskajal. Erinevused ersa ja mokša keele vahel on väidetavalt umbes sama suured kui põhja- ja lõunaeesti murrete vahel enne ühtse kirjekeele tekkimist.

Ametliku standardiseeritud kirjakeeleni jõuti mokša keele puhul 1933. aastal ja see põhineb kirillitsal.

Usk

Mokšad on peamiselt õigeusklikud.