Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimuklubi: Ingerisoomlased - vabatahtlikult, ent sunniviisiliselt

08.12.2015

MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Pressiteade
Hõimuklubi „Ingerisoomlased - vabatahtlikult, ent sunniviisiliselt“
8.12.2015


MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldab kolmapäeval, 9.detsembril kell 17.00 Eesti Keele Instituudis hõimuklubi „Ingerisoomlased - vabatahtlikult, ent sunniviisiliselt“, mis on pühendatud inimõiguste päevale (10.12). Klubiõhtul räägib Eesti Akadeemilise Ingerimaa Seltsi juhatuse liige Taisto-Kalevi Raudalainen ingerisoomlaste rännakutest II maailmasõja eel ja järel.

Vaatame ja kommenteerime dokumentaalfilmi "Viimane rong Ingerimaale" (Viimeinen juna Inkeriin, 2014). See on Soome Metropolia kõrgkooli filmi- ja televisiooni õppesuuna ja Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli noorte filmitegijate ühistööna valminud dokumentaalfilm, mis käsitleb ingerisoomlaste Teise maailmasõja aegseid evakuatsioone Eesti kaudu Soome vabariiki 1943–1944. Need umbes 63 000 ingerisoomlast saadeti aga pärast vaherahulepingut Soome ja Nõukogude Liidu vahel tagasi Venemaale. Ehkki oli lubatud naasmist koduküladesse ja asumist ülesehitustööle, ootas ingerisoomlasi ees eriasumine Kesk-Venemaa eri piirkondades. Nüüd on nii mõnigi neist saabunud Soome vabariiki „tagasipöördujana“.

Dokument kõneleb pikka aega rääkimata loo dramaatilistest inimsaatustest ajaloo kogejate pilgu läbi. Kuna jutustajad on nende sündmuste aegu olnud lapsed, on tegu ka ajalooga laste vaatepunktist.

Teiste jutustajate seas on ka nüüdseks ligi 100-aastane muusikapedagoogika professor, sõja ajal Klooga kogumislaagris töötanud Liisa Tenkku ning BMFi õppejõud, tuntud Eesti filmimees Arvo Iho. Filmi režissöör on Margus Raid, käsikiri Hanna Hovitie, juhendaja ja produtsent Riho Västrik (BMF, Vesilind) ning Arto Tuohimaa (Metropolia). Konsultant ja võtted Ingerimaal Taisto Raudalainen.

Kohal on võimalik soodsalt osta hõimurahvaid tutvustavat kirjandust ja 2016. aasta hõimukalendrit, mis on pühendatud soome-ugri rahvaste rahvustoitudele.

Hõimuklubi koguneb Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6). Kõik huvilised on oodatud ja üritusest osavõtt on prii. Üritust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

Filmi treiler: www.youtube.com/watch

Lisateave :
Fenno-Ugria Asutus
6445-119
info@fennougria.ee
www.fennougria.ee

Arhiiv