Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Deutsche Welle rääkis liivlastest

17.06.2007

 

„Lätis on praegu vähem kui tosin liivi keelt emakeelena rääkivat inimest,” – nii alustab Deutsche Welle korrespondent Rajiv Sharma oma reportaaži Lätist. Tema lugu räägib sellest, et eksperdid on väga pessimistlikud liivi keele kestmajäämise osas, ent keeleentusiastid loodavad sellest hoolimata oma esivanemate keelt säilitada.

 

Loo autor toob ära, et liivi ja läti keel erinevad teineteisest väga. Liivlased, kes defineerisid end randlaste ja kalameestena, hakkasid Läänemere rannikult ammu ära linnadesse kolima ja assimileerusid lätlaste sekka. 19. sajandiks oli järel vaid ainult ligikaudu kaks tuhat liivlast.   

 

Siiski on see väike soome-ugri keel viimastel aastatel väikest viisi taaselustunud, märgib DW ajakirjanik. Ta tsiteerib keeleõpetajat ja liivi keele õpiku autorit Zoja Siljet, kelle sõnul on mõnede noorte seas popp saata üksteisele liivikeelseid sõnumeid.

 

Liivi päritolu ja keelehuvilised noored kohtuvad regulaarselt Riias ja korraldavad reise Mazirbesse, kus on liivi kultuuri keskus. Samuti on neil olnud laagreid, kus nad räägivad omavahel ainult liivi keelt. Mõned noored on seda kuulnud juba oma vanavanematelt, teised aga õppinud vaid paar kuud.

 

Loo autor on rääkinud 17aastase Beatega, kes hakkas õppima liivi keelt kaks aastat tagasi ja kavatseb seda õpetada ka oma lastele, et liivlased välja ei sureks. Beate sõnul on liivi keele õppimine suhtumise ja mentaliteedi küsimus.   

 

Ka liivi keele ekspert Valts Ernstreits kinnitas DW-le, et ohustatud keele õppimine aitab inimestel olla kindlamad oma identiteedis. Tema ütlust mööda on lätlastel vaid 500 aasta vanune ajalugu, liivlaste oma ulatub aga 12. sajandisse.

 

Siiski nentis Ernstreits, et liivi keele päästmisega on hiljaks jäädud. Kuigi Läti riik toetab liivi kultuuri säilitamist, ei ole keele rääkimise võimalusi enam alles jäänud. Zoja Silje väitel aga hoiatati liivi keele väljasuremise eest juba 150 aastat tagasi, ent see on siiski edasi säilinud.

 

Allikas: Deutsche Welle