Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Handi-Mansi linnapea koostas ametnikele keelatud fraaside sõnastiku

01.09.2007

Handi-Mansi autonoomse ringkonna Megioni linna linnapea koostas sõnastiku fraasidest ja väljenditest, mida ametnikud ei tohi tema juuresolekul kasutada.

"See on tingitud sellest, et enamik linna administratsiooni struktuuriallüksuste, munitsipaalettevõtete ja asutuste juhte räägib probleemi lahendusvariantide asemel sellest, et seda on võimatu lahendada," seisab Megioni linna administratsiooni kodulehel avaldatud pressiteates.

Poolteist aastat ametis olnud 33aastase Megioni linnapea Aleksandr Kuzmini koostatud sõnastikus on väljendid:  "ma ei tea", "aga mis teha?", "ma just tahtsin...", "ei ole raha", "ma ei tegele sellega", "aga miks seda vaja on?", "meil on lõuna",  "tööpäev on lõppenud",  "aga kuidas seda teha?", "aga keegi ei rääkinud mulle", "esimest korda kuulen", "ma ei olnud sel ajal tööl, olin vist haige, olin puhkusel" jne.

Linnapea hoiatab ametnikke, et kui nad kasutavad neid fraase temaga suhtlemisel, lähendab see nende lahkumishetke.

Venemaa sotsiaal- ja tööõiguse keskuse direktor Jelena Gerassimova kommenteeris Megioni linnapea initsiatiivi nördinult, öeldes, et selliste "sõnastike" eest võib tööandja haldusvastutusele võtta, kuna inimest ei saa vallandada selle eest, et ta keeldub töötamast väljaspool tööaega, vahendas majandusleht Vedomosti.

Kuzmin ei ole Venemaal esimene, kes ametnike sõnavaraga võitlema hakkas. Aasta algul otsustas Uljanovski oblasti kuberner Sergei Morozov korraldada oblasti ametnikele vene keele eksami. Märtsis aga andis president Vladimir Putin välja ukaasi, milles soovitas ametnikel vältida sõnu "dollar" ja "euro".

Heikki Aasaru, ETV24