Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Arhangelsk on valmis Neenetsi ringkonda vallutama

11.10.2007

Arhangelski oblasti administratsioon saatis 2. oktoobril Neenetsi autonoomse ringkonna kubernerile ametliku kirja, milles teatatakse, et alates 1. jaanuarist 2008 hakkavad oblastivõimud vastavalt föderaalsetele seadustele täitma ringkonna territooriumil teatud volitusi.

“Ma leian, et Arhangelski oblasti juhi Nikolai Kisseljovi kiri on provokatsioon,” teatas Neenetsi ringkonna volikogu liige Vjatšeslav Lõssakov. Tema hinnangul rikuvad Arhangelski oblastivõimud Venemaa seadusi. “Putin andis käsu regioonid ühendada ja kõik poevad või nahast välja, et seda kiiremini teha. Kas see tuleb ühinejatele kasuks, see ei huvita kedagi,” selgitas saadik.

Lõssakovi hinnangul ei käitu oblastivõimud iseseisvalt, vaid nende taga on föderaalne surve. Ühinemise forsseerimine võib aga volikogu saadiku arvates halvasti lõppeda: “Kui võimud niimoodi jätkavad, võib ringkonnas tekkida suur sotsiaalne plahvatus,” hoiatas ta.

Hiljuti toimus Neenetsi ringkonnas Iskatelei külas meeleavaldus, kus umbes 50 noort inimest protestisid immigrantide vastu. Mõnede kohalike poliitikute arvates on sellised aktsioonid väljastpoolt organiseeritud, et teravdada ringkonnas pingeid.

40 tuhandest Neenetsi autonoomse ringkonna elanikust umbes 1300 on hiljutised sisserändajad, enamjaolt Kesk-Aasia riikidest ja Kaukaasiast. On kõlanud arvamusi, et ka Neenetsi ringkonnas võib juhtuda midagi sellist, nagu mullu Karjalas Kontupohjas (Kondopogas), kus tšetšeenide-vastaste massirahutuste käigus tapeti kolm inimest.

Allikas: Regnum