Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Põhjamaad ja Venemaa asutasid Rahvusvahelise Barentsi Sekretariaadi

15.11.2007

Soome, Venemaa, Norra ja Rootsi välisministrid kirjutasid täna alla lepingule, millega luuakse Barentsi mere äärse piirkondliku koostöö arendamiseks rahvusvaheline sekretariaat.

Soome välisministri Ilkka Kanerva sõnul on see ajalooline päev Barentsi koostöös. Kanerva sõnas oma tervituskõnes, et uus rahvusvaheline sekretariaat aitab tugevdada koostöö sidusust ja efektiivsust Barentsi piirkonnas. Uus koostööasutus hakkab paiknema Norra piirilinnas Kirkenesis, ühes majas Norra Barentsi sekretariaadiga.

Lepingu allkirjastamine oli üks osa Barentsi nõukogu kohtumisest Soomes Rovaniemis. Samal istungil läks nõukogu juhtimine Soomelt üle Venemaale.

Rahvusvahelise Barentsi sekretariaadi juhiks saab Venemaa suursaadik Aleksandr Ignatjev. Asutus hakkab tööle tuleva aasta algusest. Seda finantseerib 60 protsendi ulatuses Norra, kõik teised riigid annavad omalt poolt 12,5 protsenti kuludest.

Barentsi koostöö algas 1993. aastal pärast Külma sõja lõppu ja piiride avanemist. Koostööpiirkonda kuulub nelja riigi 13 omavalitsust ning see on ainus sellise taseme piiriülene koostööinitsiatiiv, millesse on haaratud ka Venemaa regioonid: Karjala ja Komi vabariigid, Arhangelski ja Murmanski oblastid ning Neenetsi autonoomne ringkond.

Barentsi mere euro-arktilises piirkonnas elab kokku kuus miljonit inimest, nende hulgas ka Põhja põlisrahvasteks kuulutatud saamid, neenetsid ja vepslased. Regiooni jäävad ka komide, karjalaste, ingerisoomlaste, kveenide ja meäde asualad.

Allikas: BarentsObserver

Barentsi Euro-Atlandi Nõukogu


Barentsi koostööpiirkonna kaart