Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Venemaa saamid tahavad luua parlamenti

27.11.2007

Venemaal Murmanski oblastis elavad saamid kavatsevad sarnaselt oma rahvuskaaslastega Rootsis, Norras ja Soomes luua saami parlamendi, kirjutab Venemaa ametlik häälekandja Rossiiskaja Gazeta.

Regionaalse ühiskondliku saami organisatsiooni esindajad pöördusid oma sooviga juba oblastivõimude üle ning kutsusid arutluse jätkamiseks lähipäevil Lujavri (vene k Lovozero) külas kokku koordinatsiooninõukogu.

Koola saamide assotsiatsiooni presidendi Nina Afanasjeva sõnul on parlament vajalik rahva sotsiaalmajanduslike ja kultuuriliste arenguküsimuste efektiivsemaks lahendamiseks. Parlamendi positsioonilt oleks Venemaa saamide arvates lihtsam suhelda ka võimudega.

Näiteks on programmi “Põliste Põhja väikerahvaste sotsiaalmajanduslik areng 2006.-2008. aastani” raames saamide toetamiseks eraldatud 65 miljonit rubla, mis on mõeldud põdrakasvatajate olukorra parandamiseks ja haridussüsteemi täiustamiseks. Parlamendi loomise initsiatiivrühm leiab aga, et eelarvevahendeid ei kasutata kõige mõistlikumalt ning on teinud ettepaneku jagada raha läbi saami parlamendi.

Murmanski oblastivalitsuse seadusliku tegevuse ja omavalitsusreformi osakonna hinnangul saab aga saami parlamenti luua vaid ühiskondliku organisatsioonina, millel poleks õigust eelarvevahendeid jagada. Pealegi on piirkonnas elava 1790 saami jaoks niigi juba olemas kolm ühiskondlikku organisatsiooni, kaks rahvuskultuuri autonoomiat ja üle 20 kogukondliku seltsi.

Norra, Rootsi ja Soome saamidel on oma parlamendid juba ammu ja seal arutatakse kõiki saami rahva eluolu puudutavaid küsimusi. Norras, kus elab üle 30 tuhande saami, kuulub parlamenti 40 liiget, kes valitakse välja saamide valimisjaoskondades parteinimekirjade alusel. Saami parlamendid ei ole ametlikud võimuorganid, kuid kohalikud täitevvõimud peavad nende otsuseid arvesse võtma.

Allikas: Murmanski infoagentuur B-port.com