Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungari päev Keilas 8. detsembril ja näitused Harjumaa muuseumis

Laupäeval, 8. detsembril algusega kell 13 toimub
Harjumaa muuseumis Keilas, Linnuse tn. 9
UNGARI PÄEV

Kell 13-14 jõuluehete töötuba.
Kell 14 saab näha särtsakaid ungari rahvatantse professionaalsete tantsijate esituses.
Hiljem saab tantsutoas lihtsamaid tantsusamme ka ise järele proovida, toimub tantsutuba.
Kõlab ungari jõulumuusika. Üritus on tasuta.


Harjumaa Muuseumis on ühtlasi avatud Ungari näitused „Hõimurahvaste pööripäev“ ja „Jõuluaeg Ungaris“.

Hingedeaeg, talvine pööripäev, saabuvad jõulud ja aastavahetus on soome-ugri rahvastel olnud aeg täis erilisi toiminguid ja uskumisi. Aasta pimedaimal ajal on sanditatud, tulevikku ette kuulutatud ja lahkunud esivanemate hingesid koju oodatud. Näitus „Hõimurahvaste pööripäev“ tuletab meile meelde, et oleme kõik üks veelinnu rahvas. Väljapaneku valmimisele aitasid kaasa Eesti Ajaloomuuseum, Fenno-Ugria Asutus, Soome Instituut ja Eesti Draamateater. Näituse valmimist toetas Eesti Kultkuurkapital.

Väljapanek „Jõuluaeg Ungaris“ tutvustab ungarlaste jõulukombeid möödunud sajandi vahetuse lõpust kuni 20. sajandi keskpaigani. Ungari jõulutraditsioonides on säilinud talvise pööripäevaga seotud iidseid kombeid nagu loomamaskides meeste ringkäik ja lugulaulude laulmine (regölés) teise jõulupüha tervituseks ning jõululaua katmine nõude ja toitudega, millele omistati maagilist jõudu. Kristliku ajastu levinuim komme on jõulusõime ehitamine ja jõulumängud Jeesuse sünni tervituseks (betlehemezés).

Eksponeeritud fotod ja esemed pärinevad Szentendre vabaõhumuuseumi ja Ungari Etnograafiamuuseumi kogudest. Näitus saab teoks Ungari Instituudi kaasabil.

Näitusi täiendavad Harjumaa Muuseumi jõuluprogramm „Metsarahva jõulud“ lasterühmadele, Ungari päev ungari tantsude ja rahvuslikel motiividel jõuluehete valmistamisega 8. detsembril ning Soome päev soomlaste jõulukommete ja jõulutoitude tutvustamisega 19. detsembril.

Näitused jäävad avatuks kuni 6. jaanuarini 2008.

Lisainfo:
Harjumaa Muuseum
Linnuse 9, Keila
Avatud K-P 11.00 - 16.00
www.muuseum.harju.ee