Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Venelased ehitavad Vadjamaale Pärnu-suuruse linna

05.12.2007

Venemaal on plaanis rajada vadjalaste asualale Lauga jõe suudmesse suur transiidisadam ning selle kõrvale umbes 35 tuhande elanikuga linn, kirjutab Eesti Päevalehe lisaväljaanne Ärileht.

Vadjamaale kavatsetakse ümber asustada inimesi kogu endise Nõukogude Liidu aladelt. “Kavatseme kutsuda Venemaa kodanikke nii Ukrainast, Balti riikidest kui ka igalt poolt Sõltumatute Riikide Ühendusest,” kinnitas sadamat ehitava kompanii Ust-Luga pressiesindaja Tatjana Pauk Ärilehele.

Leningradi oblasti asekuberner Grigori Dvass ütles ühel hiljutisel konverentsil, et Ust-Luga uude linna võiks saata ka kuni viis tuhat erusõjaväelast.

Venemaal on Soome lahte sadamat vaja eeskätt transiidi möödajuhtimiseks Eestist ja teistest Balti riikidest. 2025. aastaks loodavad sadama rajajad töödelda Ust-Lugas 120 miljonit tonni kaupu. See on kogus, mis ületab Tallinna sadama hiilgepäevade mahu kolmekordselt ja mille töötlemiseks ei piisa paiga senisest hõredast asustusest.

“Ust-Luga sadam vajab enda kõrvale tervet linna”, kinnitas kompanii Ust-Luga juht Valeri Izrailit Ärilehele. Vene meedia võrdleb Ust-Luga sadama ehitamist lausa Peterburi rajamisega, nimetades seda uueks aknaks Euroopasse.

Praegu asub Lauga jõe suudmes vana sadam ning kaks virelevat kalakombinaati. Ust-Luga uut sadamat hakati ehitama juba 15 aastat tagasi, kuid ettevõtmine jäi vale majandamise tõttu soiku. Praeguseks tegutseb seal pidevalt vaid söeterminal.

Lauga jõe suudmes asub ka kolm vadja küla – Liivtšülä (Peski), Luuditsa (Lužitsõ) ja Jõgõperä (Krakolje), – kus elab tänini umbes 30 vadjalast.

Allikas: Ärileht