Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Marimaal tähistatakse mari uusaastat Šorõkjoli

Marimaal tähistatakse praegu talistepühade kõrval ka uut aastat mari omausu traditsioonide kohaselt, nagu on olnud kombeks iidsetest aegadest saadik.

Ivansola küla niidumarid teevad hea viljasaagi õnnistuseks lumest heinarõuke meenutavaid kuhje ning mängivad ümberiietatuina ringmänge, et tuju püsiks hea ka järgneval aastal.

“Praegu käib meil ju Šorõkjol,” rääkis külaelanik Jevgeni Kuznetsov vene telekanalile Vesti. “Meil käib iga õhtu väljas selline pidu.” 

Šorõkjol tähendab mari keeles lambajalga. Kuigi see omausu püha langeb kalendri järgi kokku talvistepühadega, pole Marimaal kombeks laulda koljaade ehk jõulusandilaule, nagu tehakse mujal.

Maskeeritud inimeste näod on kaetud, et peatada uskumuste kohaselt halvad sõnad. Nad käivad majast majja, ennustavad tulevikku ja saavad selle eest kodukalja ja pudruga pannkooki, lisaks veel kuivatatud toomingamarju.

Jõuluööl on niidumaridel tavaks käia lauas lammaste jalgu katsumas ning katsuda seal pimedas kinni püüda valge lambatall -- see pidavat kindlasti õnne tooma.

Allikas: Vesti