Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Venemaa saami noored lähevad koduküladest ära

14.03.2008

Murmanski oblasti saami noored on mures, et nende kodukülad ja –asulad jäävad tühjaks, sest elutingimused on seal endiselt rasked, arenguvõimalusi aga peaaegu ei ole.

Saami noorte esindajad rääkisid 12. märtsil Murmanskis aset leidud Põhja, Siberi ja Kaug-Ida põliste väikerahvaste assotsiatsiooni (RAIPON – ing k) koordinatsiooninõukogu istungil, et probleeme on elektri, toiduainete ja veega, puudub omakeelne meedia ning transpordiühendus teiste piirkondadega.

“Lennukit Krasnoštšeljest Lujavri (Lovozero – vene k) tuleb oodata oma poolteist kuud ja sõit maksab rohkem kui pilet Peterburisse,” selgitas üks üritusest osavõtja. “Noored ei taha sinna jääda, nähes, kuidas elavad nende eakaaslased linnades. Neil ei ole seal lihtsalt tulevikku,” lisas ta.

Üheks saamide probleemiks on ka see, et Koola poolsaare põliselanikud kaotavad üha enam võimalusi maad kasutada, sest kalapüügi- ja turismifirmad omandavad lõhepüügilitsentse ja seavad kohalikele jõgedele üles relvastatud valve, teatas Aleksandra Artijeva Murmanski oblasti saamide ühiskondlikust organisatsioonist.

Norra Barentsi Sekretariaadi põlisrahvaste eksperdi Kristina Henrikseni sõnul on põlisrahvaste assotsiatsiooni tähelepanu Koola poolsaare põliselanike suhtes erakordselt vajalik ja nende asualade arengut tuleb toetada.

Põhja, Siberi ja Kaug-Ida põliste väikerahvaste assotsiatsioon on suurim põlisrahvaste õigusi kaitsev ühiskondlik organisatsioon Venemaal.

Foto: BarentsObserver Murmansk
Allikas: BarentsObserver