Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Nižni Novgorodi oblasti maride pühas metsas on suurpalvus

08.04.2008

11. aprillil toimub Nižni Novgorodi oblastis Tonšaevski rajoonis Aškatõ külas mari omausuliste maride kevadine ühispalvus.

Kohalikele elanikele suunatud üleskutses kirjutas palvuse juht onajeng (preester) Albert Rukavišnikov: "Nagu vanal heal ajal, kui kõik marid hoidsid kokku, koguneme Aškatõ "kõue" hiide paluma Oš Kugu Jumot (Suurt Valget Jumalat), et meie peredes valitseks rahu, tervis ja küllus."

Kuna Aškatõ salus pole palvusi toimunud enam kui kümme aastat, ei ole seekordne talitus päris tavaline. Palvusel antakse maailmapuu kaudu Ülijumalale teada, et seal hakkavad taas toimuma esivanemate usku järgivate maride palvused. Sama talitust korratakse umbes poole aasta pärast.

Neil palvustel läidetakse tavapärasel moel lõkked, süüakse koos jumalatega omaküpsetatud leiba ja juuakse kalja, kuid ei tooda vereohvrit.

Nagu ikka enne püha talitust, järgivad onajengid seitsme ja tavalised inimesed ühe ööpäeva jooksul teatud tingimusi: kui tervis lubab, siis paastutakse, ei tarvitata vägijooke ega vägisõnu ning käiakse õhtul enne palvust kindlasti saunas. Hommikul pannakse selga puhtad riided ja minnakse puhta hinge, puhaste mõtete ja soovidega palvusele.

Onajeng Albert Rukavišnikovi sõnul ei tohi palvusel osaleda ega pühas metsas viibidagi inimene, kelle majas on viimase aasta jooksul keegi surnud.

Allikas: Mari-el.name, Maavalla koda