Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome justiitsminister: saamide õigused pole tagatud

12.04.2008

Saamide õigused ei ole Soomes tagatud, tõdes Soome justiitsminister Tuija Brax (pildil) 26. märtsil parlamendis Inimõiguste Liidu korraldatud põhi- ja inimõiguste foorumil.

Saamide nõukogu esimees Pauliina Feodoroff kiitis Braxi selle eest, et kordki möönab kõrge Soome ametnik ausalt ja avalikult, et riik ei hoolitse saamide eest piisavalt, teatas Soome inimõiguste ühendus Ihmisoikeusliitto.

Saamide õigused ja eriti sellega seotud probleemid põhjustasid foorumil elava arutelu. Eelkõige tõusid esile saamide maaõigust puudutavad küsimused ja Soome venitamine ILO põlisrahvaste kokkuleppe 169 ratifitseerimisel.

Soome lubas kokkuleppele alla kirjutada juba 2006. aastal ÜRO inimõiguste nõukogu liikmeks pürgides, kuid pole siiani alla kirjutanud, hoolimata liikmestaatuse saamisest. Ka koosolekul viibinud ÜRO esindaja Rodolfo Stavenhagen imestas, miks Soome ei ole veel kokkuleppega ühinenud. 

Braxi sõnul oli tollal teine valitsus ja tema eelkäija andis tollal väga julgeid lubadusi. Brax ise selgitas, et ILO kokkulepe on ka praeguse valitsuse ülesannete nimekirjas, kuid probleemiks on lahendamata maaõiguse küsimused.

Allikas: Ihmisoikeusliitto
Tõlge: Helen Koks, Maavalla koda