Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soomes väheneb põhjapõdramajandus

24.04.2008

Soome Maa ja toiduainetemajanduse uurimiskeskus, Jahi-ja kalamajanduse uurimisasutus ja Lapi ülikool viisid läbi uuringu, mille eesmärgiks oli saada teavet põhjapõdramajanduse majanduslikust keskkonnast ja arengunägemustest.

Uuringu järgi on põhjapõdramajanduse keskseks probleemiks ettevõttete vähene kasum, liiga suur arv põhjapõtru karajmaade pindalaga võrreldes ning realiseerimisketi nõrkus ja ebaefektiivsus.

Ala peatoode on põdraliha, mida hetkel nõutakse turul rohkem kui pakkujaid on.

Põdraliha on lihatöölusettevõtetele ihaldatav tooraine, mida kasutades proovitakse konkurentidest eristuda - luuakse eri tooteid, tooterühmi või komplekstooteid. 

"Viimastel aastatel turule tulnud põdralihatoodete soosing põhineb tarbijate vaheldusvajadusel ja põdraliha positiivsel mainel.  Positiivsest turundusest hoolimata võib töötlejate huvi uute toodete arendamisel vaibuda, kui tooraine saadavus on halb või hind liiga kõrge, räägib Jahi-ja kalamajanduse uurimisasutuse uurija Kaija Saarni.

Üks põdralihatootmist piirav tegur on karjamaade pindala ning seisund. Põhjapõtrade kasvatuspiirkondades on talvekarjamaade seisund selgelt halvenenud. 

"Talvekarjamaade praegune olukord ja jätkuv muutus halvemuse poole kogu põhjapõtrade kasvatusalal viitab sellele, et praegust arvu põhjapõtru pole võimalik pidada lihtsalt loodusliku talvetoidu puudumise tõttu," räägib eriuurija Mauri Nieminen Jahi- ja kalamajanduse uurimisasutusest.

Allikas: YLE Uutiset


Foto: YLE