Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Medvedev avab maailmakongressi

24.06.2008

28.-30 juunini Siberis Hantõ-Mansiiskis aset leidva V Soome-ugri maailmakongressi avab Venemaa president Dmitri Medvedev, avatseremoonial saavad sõna ka Ungari, Soome ja Eesti riigipead.

Kongressile oodatakse 300 delegaati ja 350 vaatlejat 11 riigist (Eesti, Läti, Norra, Rootsi, Rumeenia, Serbia, Slovakkia, Soome, Ungari, Ukraina, Venemaa), akrediteeritud on 452 ajakirjanikku.

Kongressil töötab viis sektsiooni, kus käib arutlus rahvuspoliitika ja õiguse, kultuuri, keele ja hariduse, meedia ning tervishoiu, demograafia ja perekonna teemadel. Kõik sektsioonid esitavad kongressi lõpuks oma soovitused. Kongressil tuleb otsustamisele ka Soome-ugri konsultatiivkomitee asukoht ning VI maailmakongressi läbiviimise paik.

Riigipead külastavad andekate laste kunstikeskust, Jugra infotehnoloogia instituudi maa distantssondeerimise keskust ja Špilmani-nimelist maavarade ratsionaalse kasutamise keskust.

Kongressiga ühel ajal leiab Hantõ-Mansiiskis aset soome-ugri käsitööfestival Jugra-2008. Linna keskväljakul toimub näitusmüük “Meistrite linn”, kus on väljas pottseppade, puunikerdajate ja tekstiilikunstnike taiesed.

Kultuuriprogrammi raames on avatud veel Ameerikas elava vene skulptori Mihhail Šemjakini ja Handi-Mansimaalt pärit kunstniku Gennadi Raiševi näitused, etnograafiline väljapanek “Tule perenaine” ja soome-ugri kunstnike ekspositsioon “Esivanemate maa”. Kinodes saavad kongressi külalised vaadata dokumentaalfilmide tsüklit: “Saage tuttavaks, Jugra”.

Handi-Mansimaa kuberneri Aleksandr Filippenko sõnas oma kongressi liikmetele suunatud tervituses, et kongress esitleb suure rahvusvahelise sündmusena soome-ugri maailma vennalikku ühtsust, inimõiguste alaste probleemide lahendamise püüdluste ühisust ning keskkonna, majanduse, hariduse, tervishoiu, kultuuri, keele ja infopoliitika kaitset.

Allikas: NewsProm, Jugra-Inform