Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ilvesel ei lastud soome-ugri konverentsil kõnelda emakeeles

28.06.2008

Eesti president Toomas-Hendrik Ilves ei pidanud ainsana neljast riigipeast täna Hantõ-Mansiiskis toimunud soome-ugri maailmakonverentsil kõnet oma emakeeles, sest korraldajad hoidsid presidendi kantseleid infosulus.

Presidendi kõne algaski vabandusega, et ta on sunnitud esinema inglise keeles, kuna pole eesti keele tõlki.

Presidendi avalike suhete nõuniku Toomas Sildami sõnul oli kõne inglise keeles pidamise põhjuseks presidendi kantseleile kongressi korraldajate poolt edastatud valeinfo, nagu oleks kongressi töökeelteks vaid vene ja inglise keel.

"Alles eelmiste kõnelejate esinemise ajal selgus, et kõnet oleks olnud võimalik pidada emakeeles," ütles Sildam ERR Uudistele. Soome ja Ungari riigipeadel oli tõene info kõne emakeeles pidamise võimalikkuse kohta, Eesti presidendi kantseleile aga oli Sildami sõnul edastatud ühene sõnum, et esineda on võimalik vaid vene või inglise keeles. Kuna viimasel hetkel kohapeal tõlki enam võtta ei olnud, ei olnudki Ilvesel võimalik rääkida eesti keeles.

Eesti delegatsiooni liikmete kommentaarides süüdistati Ilvest ka keskendumises Euroopale ja välisriikidele, mitte kongressil viibijaile.

President rõhutas oma kõnes Euroopa Liidu suurt positiivset rolli soome-ugri keelte säilimisele kaasaaitamisel, öeldes, et Euroopa Liidu vihmavari on nii eesti, soome kui ungari keelele pakkunud uusi garantiisid, mida neil ajaloos iial varem pole olnud.

"Euroopa Liidu kriitikud ütlevad, et Eesti on koos Soome ja Ungariga andnud ära osa oma suveräänsusest, iseseisvast ja vabast otsustusõigusest. Kuid keelelis-kultuuriliste garantiide kaudu saame me iga päev selle antu kuhjaga tagasi," teatas Ilves oma kõnes ja lisas, et Euroopa Liidu kaudu on meie keelele esmakordselt ajaloos tekkinud tõeliselt globaalne haare, mis väljendub selles, et eesti keel kõlab Euroopa Parlamendi istungisaalides Brüsselis ja Strasbourgis.

Elise Saulus, ERR