Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Markov: maailmakongress pole poliitiliste vaidluste koht

03.07.2008 

Soome-ugri maailmakongress pole koht poliitiliste diskussioonide pidamiseks, kommenteeris soome-ugri konsultatiivkomitee esimees, komi Valeri Markov (pildil) pressikonverentsil Hantõ-Mansiiskis juhtunut, kus Eesti president koos kaaskonnaga lahkus saalist Venemaa Riigiduuma esindaja Konstantin Kossatšovi kõne ajal.

Markov selgitas Komimaal peetud pressikonverentsil, et saalist ei lahkunud kogu Eesti delegatsioon, delegaadid ja vaatlejad jätkasid tööd kongressil.

"Eesti president kinnitas oma intervjuudes, et ta ei kutsunud soome-ugri rahvaid oma kõnes üles separatismile. Otseseid üleskutseid võib-olla tõesti ei olnud," selgitas Markov. "Need olid filosoofilised mõtisklused soome-ugri maailmast üldiselt. Kuid tema kõnes kordus mõte, et sõltumatute riikide valik vabaduse ja demokraatia kasuks ja see, et nad sattusid Euroliidu vihmavarju alla, on eesmärk, mille poole peaksid püüdlema kõik. Samuti rõhutas Eesti president, et Venemaa soome-ugri rahvad pole oma valikut veel teinud."

"Kõnet kuulates võtsin ma seda teatud mõttes üleskutsena, kuid pärast teksti nägemist tundus mulle, et tema seisukoht oli siiski mõnevõrra pehmem," rääkis Markov.

Markovi sõnul on soome-ugri kongressid alati olnud apoliitilised. "Juba esimese kongressi ettevalmistamisel andsime me garantii, et foorumit ei politiseerita. Me mõistame selgelt Eesti ja Venemaa Föderatsiooni vahelisi keerulisi suhteid ja võtsime kasutusele vastavad meetmed, et delegatsioonide vahel ei tekiks pingeid. Kuid intsident leidis aset ametivõimude vahel, keda meil pole võimalik mõjutada. Kossatšovil on paljuski õigus, kuid minu arust ei ole kongress koht poliitiliste vaidluste pidamiseks," ütles Markov kokkuvõtteks. 

Allikas: Komiinform