Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Tveris avati EKA ekspeditsioonide näitus

17.07.2008

10. juulil avati Tveri riikliku ajaloo-, arhitektuuri- ja kirjandusmuuseumi filiaalis Saltõkov-Stsedrini nimelises muuseumis näitus "Veelinnurahvad. Soome-ugri rahvaste portreed". 

Tegemist on portreekogumiga Eesti Kunstiakadeemia (EKA) ekspeditsioonidel kohatud värvikatest inimestest, näituse pani kokku EKA soome-ugri programmi juht Kadri Viires.

Sama näitust eksponeeriti esmakordselt eelmise aasta sügisel Moskvas Ungari kultuurikeskuses, tähistamaks Eesti-Soome,
Eesti-Ungari ja Soome-Ungari kahepoolsete vaimse koostöö lepingute 70. aastapäeva, Fenno-Ugria Asutuse 80. aastapäeva ja EKA soome-ugri ekspeditsioonide 30. aastapäeva.

Hetkel on soome-ugri rahvaste keele ja kultuuripärandi hoidmise teema kindlasti aktuaalne juuni lõpus Hantõ-Mansiiskis toimunud soome-ugri rahvaste V maailmakongressi valguses.

Tveris avasid näituse Moskva Eesti saatkonna esindaja Kairi Leivo ja EKA soome-ugri programmi juht Kadri Viires. Kohal olid nii tverikarjalaste kui Eesti seltsi esindajad. 

Avamisel osales ka EKA soome-ugri ekspeditsiooni grupp, kes jääb Tveri oblastisse kolmeks nädalaks, et uurida ja fikseerida selles piirkonnas asuvate karjala ja eesti külade traditsioonilist rahvakunsti, eluolu ja -keskkonda.

Tverikarjalased on üks kiiremini kaduvaid rahvusgruppe soome-ugri rahvaste hulgas. 2002. aasta rahvaloenduse andmetel on tverikarjalasi umbes 15 000 inimest. Sealsete eestlaste näol (teadaolevalt umbes 500 inimest) on tegemist 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses kodumaalt väljarännanud eestlaste järeltulijatega, kellest suur osa elab siiani oma esivanemate rajatud külades.

Allikas: EKA

Madis Tuuder
Soome-ugri uurimisprogrammi välitööde juht
Tel 56 499 232