Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Põhjala põlisrahvad pidasid Norras Riddu Riđđu pidu

25.07.2008

Riddu Riddu Festivalavis 20089.-13. juulini toimus Põhja-Norras Manndaleni linnas Riddu Riđđu festival, kus said kokku saamid ja teised põlisrahvad, teatab Venemaa Põhjala põlisrahvaste assotsiatsioon. 

Festivali programm koosnes muusikalisest osast, teatrietendustest, tantsudest, filminäitamistest ja kirjandusüritustest.

Staaresinejaks olid Angelique Kidjo Lääne-Aafrikast, kes on kuus korda kandideerinud Grammy auhinnale. Kohal oli ka tuntud saami laulja Inga Juuso ning Mongoolia tuntuim bänd Altan Urag. Üheks huvitavamaks esinejaks pidasid vaatajad Gröönimaa uue põlvkonna ansamblit Fiassuit.

Neenetsi kultuuri tutvustas üritusel 17-liikmeline neenetsi ansambel laulude ja tantsude ning rahvustoitude pakkumise läbi. Näidati ka filme põlisrahvastest ja nende probleemidest, nagu on näiteks globaalne soojenemine. Iga päev toimus kaks korda teetseremoonia, mille viis läbi Mägi-Altaist pärit Tšeinõš Baitjuškina.

Festivali raames oli esimest korda koos ka põlisrahvaste noortelaager 45 rahva esindajatest. Noortele õpetati saami traditsioonilist laulu, Mongoolia kurgulaulu ja neenetsi käsitööd.

Erksavärvilised rõivad ja muusika andsid tooni festivalile, mida hakati kunagi pidama vastuseisuks saamide vanemale põlvkonnale, kes oli hülgamas põlist eluviisi. 17 aasta jooksul on Riddu Riđđust saanud Norra suurim põhjarahvaste kokkutulek.

Riddu Riđđu on hea koht kõigile, kes hoolivad oma juurtest" sõnas peo juht Raghild Dalheim Eriksen.

Vaata lisaks: Riddu-Riddu

Allikas: Komsomolskaja Pravda, RAIPON