Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Koolasaamide põtru jahivad salakütid

01.08.2008

Koola poolsaare suurim ja vanim põdrakasvatajate sovhoos Tundra on suures hädas salaküttidega, edastab riiklik teleraadiokompanii Murman.

Majandi kunagine 40-tuhandeline põdrakari on vähenenud salaküttide kaasabil poole võrra. Ainuüksi lähedalasuvate suletud sõjaliste asulate Ostrovnoi ja Gremihha elanikud lasevad aastas ebaseaduslikult maha kuni 700 põtra.

Sovhoosi Tundra juhatuse esimees Viktor Startsev räägib, et Lujavri (vn Lovozero) karjamaadele võib praegu siseneda kes iganes. Saamide arvates tuleks need alad panna valve alla ning anda neile rahvuspargi staatus.

Sovhoosi tsehhiülema Igor Filippovi sõnul tuleks subsiidiumid tõsta kahekordseteks, et põdrakasvatajad ära elaksid ja põdrapidamine välja ei sureks. Praegu on karjaste palk umbes kümme tuhat rubla, mis noori tööle ei meelita. Samal ajal on oblastieelarves põdrakasvatajatele toetusteks eraldatud kuus miljonit.

Töölise Ljubov Filippova sõnul on põdrakasvatajate elu paremaks läinud. Nüüd tuuakse neile bensiini ja kombineeritud toitesegu. Küll aga vajaksid saamid naise sõnul veel häid mootorsaane tundras liikumiseks.

Allikas: Murman