Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Venemaal on kavas anda riigi rahaga välja vadja aabits

24.09.2008

Venemaa soome-ugri kultuurikeskus lülitas vadja aabitsa väljaandmise oma tuleva aasta plaani, teatas Finnougoria.

Kultuurikeskuse töötajad külastasid Leningradi oblasti Kingissepa rajoonis 19.-21. septembrini kestnud Venemaa Loode regiooni II soome-ugri noorte kultuurifestivali „Noižema kaikia šuvamma“ (Armastagem kõiki) ning tutvusid Leningradi oblasti põlistele väikerahvastele pühendatud ümarlaual kohalike probleemidega.

Jõgõperä (vn Krakolje) folklooriansambli Linnud juht Marina Petrova rääkis üritusel, et vadja keele õppimist koolis raskendab aabitsate, õpikute ja õpetajate puudus. Vadja keele aabits on ammu koostatud, kuid siiani välja andmata, vadja keelt oskavad vaid vanainimesed, kes õpetajateks ei sobi.

Rahvaloenduse andmetel elab Kingissepa rajoonis 173 vadjalast ja 327 isurit, kelle kultuuri säilitamisega on mõningaid probleeme.

Kingissepa munitsipaalrajooni administratsiooni asejuht Svetlana Ponomarjova andis teada, et lähiajal on piirkonda kavas ehitada isuri ja vadja kultuuri keskused. Selleks käivad läbirääkimised Ust-Luga sadama rajajatega, kes on juba eraldanud projekteerimistöödeks miljon nelisada tuhat rubla. Praegu on lahtine vaid keskuste asupaik.

Kultuurifestivalil „Noižema kaikia šuvamma“ esinesid vepsa, vadja, isuri, karjala, udmurdi ja eesti laule esitavad rahvakunstikollektiivid.

llikas: Finnougoria