Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Marimaa arengut takistab korruptsioon

24.09.2008

Mari Eli vabariigi sotsiaalmajanduslikku arengut takistab regiooni dotatsioonidel parasiidina vohav korruptsioon, leiab marimaalaste Moskva ühenduse aseesimees Mihhail Dolgov ajakirjas Regionõ Rossii ilmunud artiklis.

Ametnike administratiivne väljapressimine ulatub tema sõnul kõikidesse tegevusvaldkondadesse. Ettevõtjad on aga sunnitud altkäemaksudeks makstavat kompenseerima kõrgemate hindadega, näiteks maksab Marimaal bensiiniliiter kahe rubla võrra rohkem kui naaberregioonides.

Dolgovi kinnitusel võib ehitustel altkäemaksudeks ja pististeks kuluda kuni pool ehitiste maksumusest. Väljastpoolt vabariiki tulnud investorid peavad ära andma neljandiku projektirahast sularahas ning vähemalt 51 protsenti aktsiatest.

Dolgov kirjutab, et põllumajandusettevõte sundkindlustamine tõstab toodangu omahinda kahe kolmandiku võrra. Metsatööstuses võivad korruptantide sissetulekud olla kordi suuremad tavatoodangu müügituludest, sest röövraie on enam kui tavapärane. Transpordifirmad peavad ära andma umbes neljandiku oma tuludest, kaubanduses aga enam kui poole.

Dolgov selgitab ajakirjaveergudel sedagi, kuidas kriisist üle saada. Tuleb kaitsta eraomandit, meelitada ligi välisinvestoreid, motiveerida elanikkonda tööd tegema, vähendada sotsiaalseid pingeid, luua sidemeid Euroopa Liidu riikidega, tõsta masinaehitusettevõtete töötajate kvalifikatsiooni ja struktrureerida ümber ettevõtted.

Allikas: Regionõ Rossii