Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Lembi Tamm: 12 000 miilitsat

Kuna osalesin kongressil vaatlejana, lubasin endale rohkem aega, et käia mööda linna, laadaplatsil ning rääkida kohalike ja teiste osalejatega.

Hommikuti jalutasin enne kukke ja koitu meie majutuskompleksi territooriumil, kusjuures alati oli mõne auto või maja juures vormis mees, kelle sõbralik pilk mind kõikjal saatis. Väga turvaline tunne. Üks mees sosistas, et kohal on 12000 turvajat – usu või mitte. Neid oli palju, igal ristmikul ja tänaval mitmekaupa.

Sadamasse sõites oleks neid kokku lugema hakates vist sada küll täis saanud. Neid oli bussides, tänaval ja sõjaväeautodes, kõigil ristmikel linnas ja magistraalidel, kirikute juures ja taevas – seal
patrullisid pidevalt helikopterid, küll põhiliselt teede kohal. Minu kolleeg Tjumenist ütles, et linna pole ilma kontrollita võimalik sisse sõita.

Ühel hommikul sattusin tõstuki juurde ja putkast tuli välja valvur. Ta käib tööl Omskist kahe nädala kaupa ja magab putkas. Teenib 8000 rubla kuus, mida on kaks korda rohkem kui Omskis saaks. Omskis pidi olema tööpuudus ja vaesus. Peale selle teeb ta uutes elamutes viimistlustöid, kui Türgi ehitajad, kes seal ehitusettevõtjad on, tööd pakuvad.

Kohalikud elanikud on enamuses tööl nafta- ja gaasitööstuses, lihttöid pidavat tegema türkmeenid, usbekid ja tatarlased. Veendusime selles ka ise, kui postkontoris teed küsisime. Kuuest töölolijast üks oli kohalik, kes teadis, kuidas minna Torum Maa vabaõhumuuseumi. Ka bussis ja tänaval vabandati, et ei olda kohalikud.