Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Taimõri väikerahvad korraldasid protestimiitingu

05.11.2008

Taimõri poolsaare põlised väikerahvad kogunesid 1. novembril meeleavaldusele, kus nad nõudsid eristaatuse andmist Taimõri Dolgaani-Neenetsi rajoonile.

Evengid, eenetsid, dolgaanid, nganassaanid ja neenetsid – kokku 110 inimest – tulid seisma 20-kraadise külma kätte, et protesteerida võimude tegevusetuse vastu eristaatuse seadustamisel pärast Taimõri ja Evengi autonoomsete ringkondade liitmist Krasnojarski kraiga enam kui kolm aastat tagasi.

Kui rahvusringkonnad pärast 2005. aasta 17. aprilli referendumi suurema haldusüksusega liideti, lubati nendele rajoonidele põlisrahvaste kaitseks eristaatust, mida aga seni pole kuidagi seadustega kinnitatud.

Paljud põlisrahvaste esindajad hääletasid referendumil ühinemise poolt, lootes suuremalt regioonilt paremaid majanduslikke võimalusi, kuid asjad on läinud vastupidiselt ootustele halvemuse poole.

Mitmed ringkonnas asunud ametiasutused on oma uksed sulgenud ja teiste volitusi on piiratud. Näiteks on jahindusinspektsioon, töökomisjon ja sõjaväekomisjon kolinud üle Norilskisse, kuhu lihtsa tõendi järele minek võib inimestele maksma minna 30 000 rubla. Samas on põlisrahvastest jahi- ja kalameeste ning põdrakasvatajate kuusissetulek tavaliselt vaid kaks kuni neli tuhat rubla.

Samuti on piirkonna 19 asulat on kaotanud asustatud punktide staatuse, mis tähendab, et need võidakse lähitulevikus üldse kinni panna. Suurenenud on ka spetsialistide äravool nö suurele maale.

Meeleavaldusele kogunenutele tuli appi ka šamaan, kes lõpetas ürituse lauluga esivanematest ning telgis sooritatud püha toiminguga.

Allikas: Taimõri Põhjala põliste väikerahvaste assotsiatsioon, Finougor