Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Esimene sölkupi teadlane tähistas juubelit

13.11.2008

 

10. novembril sai 60-aastaseks esimene sölkupi rahvusest teadlane Arkadi Gašilov (pildil), kes töötab Peterburis asuva Herzeni-nimelise pedagoogikaülikooli põhjarahvaste instituudi uurali keelte kateedris dotsendina.

Gašilov sündis Tomski oblastis Igotkinos jurtades elavate Obi kalurite perekonnas. Ema poolt on ta obisölkup ehk šokšup. 

Õpetajaks õppinud Gašilov alustas tööd kodulinnas Kolpaševos. Hiljem sai temast Novosjolovo kooli direktor. 1977. aastal lõpetas ta Herzeni-nimelise ülikooli kaug-põhja rahvaste teaduskonna ja 1981. aastal ka aspirantuuri põhjarahvaste folkloori ja kirjanduse kateedris.

Gašilov õpetab juba 30 aastat Peterburis sölkupi keelt. Teadlasena uurib ta folkloori ja kirjandust, etnolingvistikat ja põhjarahvaste ajalugu. Ta on avaldanud üle 70 teadustöö ja raamatu.

Gašilovi teene on see, et sölkupi keelt õpetatakse nii Peterburis, Jamalis, Tomski oblastis kui ka Krasnojarski krais. Kõik sölkupi keele õpetajad on Gašilovi õpilased.

Gašilov on ka Herzeni-nimelise ülikooli põhjarahvaste instituudi muuseumi direktor ning Venemaa Föderatsiooni Põhjala, Siberi ja Kaug-Ida põliste väikerahvaste assotsiatsiooni Peterburi osakonna juhatuse liige.

Allikas: Venemaa Föderatsiooni Põhjala, Siberi ja Kaug-Ida põliste väikerahvaste assotsiatsioon, Fennougoria