Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Vene teatri näitleja mängis hantidest tehtavas filmis

08.12.2008

Tallinna Vene teatri endine näitleja Vjatšeslav Rõbnikov (60) mängis hantide ülestõusust jutustavas filmis, mis on valmimas Jeremei Aipini romaani “Jumalaema verisel lumel” ainetel filmilavastaja Oleg Fessenko käe all. 

Rõbnikov mängis filmis õigeusu vaimulikust misjonäri, kes sureb ühes ülestõusnutega. Tema sõnul pole filmis vastasseisu õigeusu ja omausu vahel.

Linateose võtted käisid Valgevenes ja Handi-Mansimaal Kazõmi lähistel, kus ülestõus 30tel aastatel aset leidiski. Traagiliste sündmuste tagajärjel hukkus toona tuhandeid inimesi.

Handid või ostjakid, nagu neid enne Nõukogude aega kutsuti, kannatasid bolševistlikku võimu välja vaid 17 aastat. 1933. aastal korraldasid nad Kazõmi ülestõusu, mis järgneva kahe aasta jooksul maha suruti.

Ülestõusu ajendiks oli see, et punased rüvetasid hantide pühapaigaks oleva saare Kazõmi jõe ülemjooksul, kuhu enne võõraid ei lubatud. "Ostjakid tõusid üles, et ajada punased oma maadelt välja ja elada oma kommete ja uskumuste kohaselt," kirjutab Jeremei Aipin oma raamatu järelsõnas.

"Hantide saaga" tööversiooni näidati juba Hantõ-Mansiiskis Aipini 60. sünnipäeval, kinodesse peaks film jõudma järgmisel aastal. See on üldse esimene täispikk mängufilm, mis räägib obiugrilastest hantidest ja mansidest.

Allikas: ERR-Novosti

 

Loe veel: Lõppesid hantide ülestõusust jutustava mängufilmi võtted