Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Mari kirjanik Leonid Jandak tähistab juubelit

10.12.2008

 

Täna tähistab oma 75. sünnipäeva tuntud mari proosakirjanik, dramaturg ja ajakirjanik Leonid Jandak (Jandakov).

Jandak sündis 10. detsembril 1933 Morki rajoonis Jansitovo külas. Ta õppis Morki pedagoogikakoolis ja Mari pedagoogilises instituudis ning töötas hiljem komsomoli ja partei liinis, näiteks oli ajalehtede Mari Kommuna ja Mariiskaja Pravda parteielu osakonna töötaja. Hiljem töötas ta Mari televisiooni toimetajana, tehes kokku enam kui 200 saadet.

Kirjutama hakkas Jandak 1950te aastate lõpus. Viimase 20 aastaga on tema sule alt tulnud 20 marikeelset näidendit, neist neli on toodud ka rahvusteatri lavale. Üheks Jandaki parimaks romaaniks peetakse teost "Tšotkar", mis räägib mari rahva elust 13. sajandil.

Ajalooliste romaanide "Tšotkar", "Onar" ja "Mamitš Berdei" eest pälvis Jandakov vabariigi riikliku preemia. 2007. aastal anti triloogia välja eraldi raamatuna pealkirjaga "Onar", mille eest määras Eesti Hõimurahvaste programm Jandakile tänavu kirjandusauhinna ilukirjandusliku proosateose kategoorias.

Viimastel aastatel on Jandak tegelenud Uue Testamendi tõlkimisega mari keelde, see ilmus eelmisel kevadel Helsingis resideeruva Piiblitõlke instituudi väljaandes.

Mari Eli vabariigi president on andnud Jandakile rahvakirjaniku austava nimetuse.

Allikas: Mari Eli vabariigi kultuuriministeeriumi pressitalitus