Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Koolasaamid pidasid esimest kongressi

15.12.2008

Murmanski oblastis toimus saamide esimene kongress, mille peamiseks eesmärgiks oli luua regionaalvalitsuse juurde volitatud esindajate nõukogu, teatas B-port.com.

Koolasaamid on oma Põhjamaades elavate rahvuskaaslaste eeskujul üritamas luua saami parlamenti, mis annaks neile ka liikmestaatuse Saami Parlamentaarses Nõukogus ja vaatlejastaatuse Rahvusvahelises Arktikanõukogus.

Oblasti asekuberneri Boriss Vorobjovi sõnul võimaldavad kehtivad seadused luua saamide esindusorganit kuberneri ja valitsuse juures.

Samas ilmusid kongressil välja dokumendid, mis tulid saamidele endile üllatusena, selgitas Koola naisjuristide assotsiatsiooni jurist-konsultant Irina Paikatševa. Näiteks oli ühes projektis kirjas, et esindajatekogu kinnitab Murmanski oblasti valitsus. Paikatševa sõnul on see vastuolus Venemaa põhiseaduse ning Põhjala põliste väikerahvaste õiguste kaitse seadusega.

Kongressi delegaadid olid valitud territoriaalsel põhimõttel. Valimistel osales neli saami ühiskondlikku ühendust, 19 saami kogukonda ja piirkonna rahvuskultuuriautonoomiad.

Saamide eesmärgiks on luua seadusandlik baas oma õiguste kindlustamiseks kogu Murmanski oblastis, mitte ainult nende kompaktsetel asualadel.

Allikas: B-port.com