Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Laugasuu linnaehitus vadjalaste aladel ei edene

03.02.2009

Vadjalaste asualale plaanitava linna ehitusega pole veel alustatud, kirjutab Eesti Päevalehe Venemaa korrespondent Jaanus Piirsalu oma blogis.

Ainsaks märgiks tulevasest linnast on tema sõnul pooleliolev uhke kirik umbes seitse-kaheksa kilomeetrit enne esimesi sadamaterminaale. "Praegu tähistab linna mets ja veelkord mets," selgitab mõned päevad tagasi Leningradi oblastis Kingissepa rajoonis olevat Ust-Luga sadama piirkonda külastanud Piirsalu.

Tema sõnul lükati kriisi tõttu linna ehitamise algus tänavu teise poolaastasse, aga tõenäoliselt ei alustata enne 2010. aastat.

Venemaa laiendab aktiivselt Lauga jõe suudmes asuvat Ust-Luga sadamat ja plaanib selle kõrvale rajada kuni 70 tuhande elanikuga linna sadama töötajatele.

Tulevase linna aladele jääb aga kolm vadja küla: Liivčylä (Peski), Luutsa (Luuditsa, Lužitsõ) ja Jõgõperä (Krakolje), – kus elab tänini umbes 30 vadjalast.

Esialgu oli linnaehitajatel plaanis vadjalaste "moraalselt vananenud ehitised lammutada", ent pärast seda, kui Vene keeleteadlased ja etnograafid pöördusid aasta tagasi Venemaa võimude poole palvega kaitsta vadjalasi hävingu eest, lubas ehitusfirma vadjalaste majad Jõgõperässe alles jätta ning kogu linnaehituses vadja ja isuri rahvuslikku stiili säilitada.

Samas on aga kompanii Ust-Luga juhid öelnud, et lammutamisotsuseid võib teha veel töö käigus. Ka on nad väitnud, et kära vadjalaste külade ümber on tekkinud võimuvõitlusest ja vadjalaste staatuse pärast.

Pärast linnaehitusplaanide avalikustamist taotles Leningradi oblast vadjalaste tunnistamist Põhjala põliseks väikerahvaks ning mullu oktoobris nad selle staatuse ka said, mis annab neile põhimõtteliselt rohkem õigusi maa ja loodusvarade kasutamisel.

Jaanus Piirsalu blogi