Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Norra tegi koolasaami raadiole rahasüsti

06.02.2009

Norra Barentsi Sekretariaat eraldas 45 000 Norra krooni (5000 eurot) Venemaal Koola poolsaarel tegutsevale saami raadiole ja avaldas lootust, et ka teised ühendused panevad raadiojaamale õla alla.

"Saami meedia peab Venemaal olemas olema, seepärast anname me abi raadio tegevuse jätkamiseks," sõnas Norra Barentsi Sekretariaadi juht Rune Rafaelsen intervjuus NRK Sami Radiole.

Koolasaami raadio on sattunud pankroti äärele ja sulgemisohtu. Tänaseks on raadio võlad kasvanud 256 000 rublani (7000 eurot).

5000 eurost ei piisa raadio tegevuse jätkamiseks, kuid Rafaelsen avaldas lootust, et see paneb ka teisi abiandjaid raha annetama. Saami ajakirjanike ühendus (Sámi journalisttaid searvi) on samuti toetanud raadiot 10 000 Norra krooniga (1100 eurot).

Koolasaami raadio on Barentsi regiooni üks tuntuimatest koostööprojektidest põlisrahvaste toetamise alal. Kuid välismaine abi oli mõeldud vaid raadio stardirahaks, mitte igapäevakulude katteks.

"Kui me lähemal ajal võlgade maksmiseks vajalikke vahendeid ei leia, peame raadio kinni panema," rääkis Aleksandr Paul hiljutises intervjuus NRKle. Ent hiljem on tema sõnul juba raske tööd uuesti alustada.

BarentsObserveri andmeil on raadio üheks võimalikuks tuluallikaks ka teleuudiste müümine Skandinaavia saami telekanalile Oddasat. Norrakad maksavad oma Venemaa kolleegidele 750 eurot reportaaži eest, ent neid võib olla vaid neli tükki kuus. Raadio finantseerimiseks sellest ei piisa.

Lujavri külas tegutsev koolasaami raadio levib Koola poolsaare saami külades ning edastab saateid ka Norra, Soome ja Rootsi saami raadiotele.

BarentsObserver