Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Duumasaadik tahab teha Kudõmkarist soome-ugri pealinna

05.02.2009

Venemaa riigiduuma liige Konstantin Bestšotnõi ütles teisipäevasel kohtumisel Permi krai kuberneri Oleg Tširkunoviga, et permikomide pealinn Kudõmkar võiks saada Helsingi asemel maailma soome-ugri pealinnaks, kirjutab Finnougoria.

Duumasaadiku mõttelõng liikus samas suunas, mis Venemaa esindajatel läinudsuvisel soome-ugri maailmakongressil Hantõ-Mansiiskis  et soome-ugri konsultatiivkomitee toodaks Helsingist üle Venemaale.

Bestšotnõi sõnul on eesmärk Kudõmkarist maailmalinn teha praegu veel väga hägune, kuid ta avaldas lootust, et seal tänavu juunis toimuv rahvusvaheline soome-ugri noorte majandusfoorum aitab linna soome-ugri maailmas tuntumaks teha.

Bestšotnõi pakkus ka välja, et Kudõmkaris tuleks alustada ungari, eesti, soome ja teiste soome-ugri gruppi kuuluvate võõrkeelte õpetamist, see aitaks linnal integreeruda.

Ent soome-ugri pealinnas Kudõmkaris on lood kehvad isegi komi keele õpetamisega. Seal pole enam ühtegi kooli, kus komi lastel oleks võimalik oma emakeelt õppida. Kogu autonoomses ringkonnas saab ainult viiendik komi rahvusest õpilastest emakeeleõpet ja sedagi vaid kaugetes maapiirkondades.

Pärast seda, kui Permikomi autonoomne ringkond liideti 2005. aastal Permi oblastiga, on permikomid kaotanud sellegi vähese riikliku toetuse, mis on olemas rahvusregioonidel. Kudõmkaris ei ilmu isegi permikomi keelset ajalehte.  

Finnougoria