Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Komi luuletajate kuninga hauaplats leiti pärast surma

25.02.2009

Lähedased leidsid hiljuti üles paar aastat teadmata kadunud olnud komi luuletaja Aleksandr Lužikovi hauaplatsi.

Luuletaja endine naine Marina tunnistas Komimaal tegutsevale soome-ugri infoportaalile Finougor, et sai mehe surmast teada alles kahe aasta möödudes. „Käisid jutud, et ta olla läinud kloostrisse või veel kuskile, kuid nüüd selgus, et ta suri umbes kaks aastat tagasi ühes Sõktõvkari keldritest,“ selgitas neli aastat tagasi mehest lahku läinud Lužikova.

Moskva kirjandusinstituudi lõpetanud Lužikov oli Venemaa kirjanike liidu liige, temalt on ilmunud mitu luulekogu. Komikeelsetest luuletajatest oli ta kaaslaste sõnul kõige andekam, kunagi pälvis ta luulevõistluse võitjana komi luuletajate kuninga tiitli.

Lužikov oli ka üks komikeelse ajakirja Bi Kin asutajatest ja töötas kümme aastat selle peatoimetajana.

Komikeelsete väljaannete kirjastuse direktor Aleksandr Uljanov rääkis, et pakkus Lužikovile pärast tema vallandamist ajakirjast korduvalt tööd, kuid viimane kadus kogu aeg kusagile ära. Tuttavate sõnul oli erakordselt andekal mehel viimasel ajal olnud tõsised alkoholiprobleemid.

Uljanov lubas avaldada Lužikovi mälestuseks ajalehes Komi Mu ning ajakirjades Bi Kin ja Voivõv Kodzuv mõned tema luuletused ning mälestada Lužikovi kolleegide seltsis märtsis tema sünniaastapäeval.

19. märtsil oleks Aleksandr Lužikov saanud 45-aastaseks.


Finougor

Mõned Lužikovi luuletused vene keeles