Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hantõ-Mansiiskis esitleti hantide ülestõusust tehtavat filmi

27.02.2009

Hantõ-Mansiiskis tutvustati Jeremei Aipini romaani põhjal vändatud mängufilmi "Jää. Hantide saaga”, mis jutustab Põhjala põlisrahvaste ülestõusudest Nõukogude korra vastu.

Romaani “Jumalaema verisel lumel” ainetel filmilavastaja Oleg Fessenko käe all valminud film on esimene linateos, mis räägib Obi-äärsetest soome-ugri rahvastest hantidest ja mansidest.

Fessenko rääkis üritusel, et film ei järginud raamatut sõna-sõnalt, näiteks oli sinna lisatud ajalooliste sündmuste taustal kulgev armastuslugu. Jeremei Aipin selgitas, et soome-ugri maades, eriti Soomes, on filmi vastu suurt huvi üles näidatud.

Film jõuab ekraanidele alles selle aasta lõpul. Esilinastus on plaanis aasta pärast festivalil "Tule vaim".

Linateose võtted käisid Valgevenes ja Handi-Mansimaal Kazõmi lähistel, kus ülestõus 30tel aastatel aset leidiski. Traagiliste sündmuste tagajärjel hukkus toona tuhandeid inimesi.

Handid või ostjakid, nagu neid enne Nõukogude aega kutsuti, kannatasid bolševistlikku võimu välja vaid 17 aastat. 1933. aastal korraldasid nad Kazõmi ülestõusu, mis järgneva kahe aasta jooksul maha suruti. 

Ülestõusu ajendiks oli see, et punased rüvetasid hantide pühapaigaks oleva saare Kazõmi jõe ülemjooksul, kuhu enne võõraid ei lubatud. "Ostjakid tõusid üles, et ajada punased oma maadelt välja ja elada oma kommete ja uskumuste kohaselt," kirjutab Jeremei Aipin oma raamatu järelsõnas.

Tjumenskaja Linija