Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Tallinnast saab viieks päevaks soomeugrilise kultuuri keskus

15.-19. augustini Tallinnas toimuvast Soome-ugri rahvaste IV maailmakongressist saavad tallinlased ja pealinna külalised osa mitmekesise kultuuriprogrammi kaudu.

KULTUURIPROGRAMMI AVALÖÖK on pühap. 15.08 kl. 13 Tammsaare pargis, avasimman toimub Eesti Vabaõhumuuseumis, kus kõigile huvilistele mõeldud üritused algvad kl. 17

KULTUURIÜRITUSTE keskpaigaks kujuneb 15.-18. augustini Tammsaare park: sinna seatakse sisse vabaõhulava, kus toimuvad pärimusmuusikakontserdid ja tantsuklubid kahes jaos. Päeva tantsud (Kl. 13-15) peaksid lõõgastust pakkuma nii lõunavaheajale pääsenud kongressikülalistele kui ka kesklinna kontoriinimestele ja turistidele. Selle muusikalist poolt veab lõõtsamängija Juhan Uppin, sõnalist aga kirjamees Aapo Ilves, vahele etteasteid soome-ugri külalistelt. Kl. 19 algavate õhtukontserdite esinejaks on need ansamblid, kes end rahvamuusikas sedavõrd mõnusalt tunnevad, et võivad sellelt pinnalt teha mida süda lustib – rokkida, räppida, improviseerida, häälutada…

Pargis aitab meeleolu luua Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu korraldatud käsitöölaat, kuhu on oodata ka ungari ja udmurdi osalejaid. Samuti paigutatakse parki väljapanek Sagadi puuskulptuurisümpoosionil osalenud soome-ugri kunstnike loomingust.

Klubiline tegevus toimub kongressipäevadel Von Krahli Teatris ja Hellas Hundis. Von Krahli teatri põnevaimaks ürituseks on soome-ugri hääleteater, kus esinejateks ungari lauljanna Éva Kanalas siberi joigudega, soome häälekunstnik Juha Valkeapää ja ansambel Improloo, ka mõlema baari lavadel astuvad üles muusikud.

Soome-ugri rahvastesse ja nende elu-olusse saab põhjalikumalt süüvida KuKu soome-ugri filmiklubis, kus kongressi tööpäevadel näidatakse eesti ja soome-ugri autorite temaatilisi dokumentaalfilme. Koostöös PÖFF-iga korraldatakse suvekino, mis keskendub soome-ugri rahvaste temaatika, kultuuri- ja identiteediküsimustega tegelevatele mängufilmidele.

Temaatilisi näitusi on juba kogu aasta vältel eksponeerinud Rahvusraamatukogu. Kongressi ajal jõuab rahvuskultuuri teema ka kesklinna galeriidesse: disainigaleriis on Anu Raua atraktiivne kompositisoon kihnu körtidest, ehtekunstnik Kärt Summataveti ja tema õpilaste etnograafilise sisu ja vormiga ehted ning joonistused on eksponeeritud G-galeriis. TPÜ Akadeemiline Raamatukogu on koostanud väljapaneku soome-ugri raamatutest aastatel 2000-2004, samas saab näha ka fotonäitust Vadja Portreed.

Kastellaanimaja galeriis avati juba juuli lõpus intrigeeriv näitus Tragöödia sünd, kuid kongressi ajal võib osa saada kunstniku Sándor Vály samanimelisest performance´ist koos häälekunstnik Juha Valkeapääga.

Maailmakongressil osalev soome-ugri kirjarahvas koguneb 18.08 Vilde majamuuseumisse kirjandusõhtule. Sellel avaneb harukordne võimalus kogeda, kuidas kõlab soome-ugri rahvaste kirjanike looming nende emakeeles.

KULTUURIPROGRAMMI EESMÄRGIKS on ühelt poolt eesti rahvusliku kultuuripärandi tutvustamine kongressi külalistele, keda koos delegaatide, vaatlejate, kutsutud külaliste ning ajakirjanikega on üle 600. Teisalt püüab kultuuriprogramm muuta kongressi tähelepanuväärseks sündmuseks ka kohalike elanike jaoks, pakkudes neile kultuurikogemust, mis väärtustab meie soome-ugrilisi juuri ning ühtlasi aitab meid iseendki paremini kultuuriliselt määratleda, olles samas meeleolukaks tasuta suviseks kultuurisündmuseks. Atraktiivne, heatasemeline pärimuskultuurifestival annab positiivseid impulsse soome-ugri väikerahvaste esindajatele ka iseenda kultuurilisel identifitseerimisel ja oma rahva kultuurielu korraldamisel.

SOOME-UGRI RAHVASTE IV MAAILMAKONGRESS on soome-ugri ja samojeedi rahvaste esindusfoorum, mis on sõltumatu valitsustest ja poliitilistest parteidest ning toetub oma tegevuses Maailma soome-ugri rahvaste koostöödeklaratsioonile. Oma täitevorgani Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitee kaudu on kongress esindatud ÜRO Inimõiguste Komitee põlisrahvaste töörühmades. Kongressi eesmärgiks on soome-ugri rahvaste rahvusteadvuse, kultuuride ja keelte arendamine ja kaitsmine ning soome-ugri rahvaste omavahelise koostöö edendamine, aktuaalsete probleemide käsitlemine ning neile lahenduse leidmine. Iga nelja aasta järel korraldatav kongress on seni toimunud Sõktõvkaris (1992), Budapestis (1996) ja Helsingis (2000).

Kadi Raudalainen
Kongressi kultuurisekretär
Tel 6440445
Mob 52 89200

Täpsem info:
Kontserdid: Ants Johanson, tel 5057303, ants@johanson.ee, Kristiina Alliksaar tel 5221825)

Näitused: Kadri Viires (tel 5140864), Kärt Summatavet ( tel 5035552)

Dokumentaalfilmid: Siiri Ries (tel 6442222, mob 5169167)

Suvekino: Pimedate Ööde Filmifestival (Helmut Jänes, tel 6284510)

Käsitöölaat: Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit (Maiken Mündi, tel 6604772)