Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Norra saami aladel kasvavad rahvuspinged

21.05.2009

Põhja-Norras elavad saami põhjapõdrakasvatajad nõuavad rangemaid eeskirju kõikide mitte-saamide tegutsemise reguleerimiseks nende karjamaadel, see aga rajab pinnast rahvuskonfliktide tekkeks.

Norra põhjapoolseima maakonna Finnmarki politseinikud kinnitasid saami telekanalile NRK TV, et piirkonnas on kasvamas hirm avatud konfliktide ja vägivalla ees, mis võivad puhkeda saami põhjapõdrakasvatajate ja teiste piirkonna elanike vahel.

Saamide maanõuded ei piirdu ainult Norra põhjaaladega. Saami põhjapõdrakasvatajate kinnitusel on umbes pool kogu Norra territooriumist osa traditsioonilisest põhjapõtrade karjamaast. BarentsObserveri teatel toetab seda seisukohta ka Norra saami parlament ja selle president Egil Olli.

Saami nõudeid hindab praegu Norra justiitsministeerium. Juhul, kui valitsus need heaks kiidab, võib see saamide ja muu elanikkonna suhteid veelgi halvendada.

Finnmarki talunike liidu juht Gunnar Johnsen ütles NRK-le, et et kardab piirkonna maade avalikkusele sulgemist. See võib kõige tõenäolisemalt lõppeda vägivallaga, möönis ta.

BarentsObserver