Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Karjalast leiti uued kaljujoonised

09.06.2009

Karjala arheoloogid avastasid Äänisjärve idakaldalt Peri nina neeme kandist uue rühma kiviaegseid kaljujooniseid ehk petroglüüfe, mis moodustavad viimase osa juba avastatud suuremast pildist.

Uurimisreisi juhi, Petroskoi ülikooli dotsendi Aleksander Žulnikovi kinnitusel leiti Puudoži rajoonist kiviplaat nelja senitundmatu kaljujoonisega.

Kuud ja päikest kujutavad joonised moodustavad viimase osa suurest kaljumaalingust, mis on võimalik nüüd täielikult taastada. Samas pole Žulnikovi sõnul võimalik öelda, kas Peri nina neeme kaljujoonised kujutavad endast pühapaika või näiteks observatooriumit, millele viitavad taevakehade kujundid.

Äänisjärve kaljujooniseid on uuritud alates 1848. aastast, mil Peterburi geoloog Konstantin Grevingk esimesed avastas. Pooleteise sajandi jooksul on teadlased leidnud enam kui tuhat raidpilti 20 erinevas rühmas 20 kilomeetri laiuselt maa-alalt.

Kaljujoonised on pärit uuemast kiviajast – umbes kolmandast sajandist enne meie ajaarvamist. Neil on kujutatud peamiselt veelinde, põtru, paate, inimesi ja loomi. Mõned joonised on ühendatud kompositsioonideks.

INFOX