Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Komid ja neenetsid ei tohi Venemaal olla võimu kandjad

09.06.2009

Venemaa konstitutsioonikohus nõuab riigi koosseisu kuuluvatelt vabariikidelt kohest lahtiütlemist iseseisvusseadustest, mille alusel peavad komide ja neenetsite autonoomsed piirkonnad kaotama oma põhiseadustest sätte, et nende rahvas on võimu kandja. 

ITAR-TASSi teatel otsustas konstitutsioonikohus juba 2000. ja 2001. aastal, et regionaalsetes põhiseadustes ei tohi olla sätteid iseseisvuse ja kodakondsuse kohta, kuid osad Venemaa piirkonnad ei ole neid tänaseni kaotanud.

Kohtu hinnangul on regionaalsed põhiseadused vastuolus Venemaa konstitutsiooniga, mille kohaselt on Venemaal võimu ja iseseisvuse kandjaks vaid riigi paljurahvuseline rahvas ning riiklik iseseisvus on vaid Venemaa Föderatsioonil.

Iseseisvuse ja kodakondsuse sätted on kirjas Tatarstani, Baškortostani, Sahha (Jakuutia) ja Tõva vabariikide põhiseadustes.

Föderaalse subjekti ehk regiooni rahvast nimetatakse võimu kandjaks lisaks Komi vabariigi, Neenetsi ja Jamali Neenetsi autonoomsete ringkondade konstitutsioonidele veel Baškortostani, Kabardi-Balkaaria, Tõva, Tšetšeenia ja Burjaatia vabariikide ning Krasnodari krai omades. 

Klerk.ru