Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Mari omausuline pahandab Ingeri kirikuga

26.06.2009

Ingeri kiriku tegevus Marimaal teeb kahju mari omausule, kirjutab mari preestri abiline Ilja Evanõn-Birski ajalehes Erzjan Mastor avaldatud artiklis.

Baškortostanis mari aladel misjonäridena tegutsev soome-eesti abielupaar Juha ja Anu Väliaho kasutavad tema sõnul ära maride positiivset suhtumist, et "lüüa maridele nuga selga".  

Evanõn-Birski ei jäta mainimata, et Juha Väliaho oli Nõukogude-vastane tegelane ja persona non-grata.

Maridel on artikli autori hinnangul raske konkureerida Soomest ja Ameerikast palju abiraha saava Soome organisatsiooniga.

"Raske on mõista, miks soomlased soovivad maride kiiret väljasuremist," kirjutab Evanõn-Birski. "On täiesti selge, et mari vähemuse ristiusustamine kiirendab nende assimilatsiooni." 

Maride rahvusliku eneseteadvuse põhialuseks on tema sõnul alati olnud rahvusreligioon, kristluse vastuvõtmisel hakkavad nad aga end esmajoones identifitseerima venelastega, sest domineerivaks kirikuks Venemaal on õigeusu kirik.

"Läänepoolsed soomeugrilased on ammu Volga omadest eraldunud ja neil pole mingit moraalset õigust meie juuri lõhkuda," leiab Evanõn-Birski. "Nüüdsest hakatakse neid Baškortostanis pidama mari rahva vaenlasteks," lubab ta oma jutu lõpuks.

Erzjan Mastor

Pilt: Anu ja Juha Väliaho Misjon.ee