Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

EL annab umbes miljoni mordva keele kaitseks

20.07.2009

Euroopa Liit ja Euroopa Nõukogu teatasid juuni lõpul, et käivitavad 3,5 miljonit eurot maksma mineva programmi Venemaa vähemuskeelte toetuseks.

2011. aastani kestev programm on mõeldud Mordva, Dagestani ja Altai vabariikide kohalike keelte kasutamist propageerivate kodanikuühenduste toetamiseks.

Mordva vabariigi rahvuspoliitika komitee esimees Aleksandr Luzgin avaldas lootust, et see raha aitab luua ühtset mordva kirjakeelt ersa ja mokša keele asemele. "See aitab kaasa ühtse rahvusliku identiteedi tekkele," sõnas ta.

Programmi eesmärgiks on ka veenda Venemaa valitsust ratifitseerima Euroopa vähemuskeelte hartat. Venemaa kirjutas sellele alla juba 2001. aastal, kuid pole lepet siiani ratifitseerinud.

Euroopa Nõukogu strateegilise planeerimise juhi Andreas Siegeli sõnul aitab vähemuskeelte kaitse tagada rahu ja kaitsta inimõigusi. Siegel nimetas Euroopa vähemuskeelte hartat unikaalseks, kuna see on ainus vähemuskeeli kaitsev rahvusvaheline lepe.

Venemaa regionaalarengu ministeeriumi rahvustevaheliste suhete osakonna juhataja Aleksandr Žuravski selgitusel on harta ratifitseerimisega nii kaua venitatud ka sel põhjusel, et riigis elab 160 rahvusrühma, kes räägivad veelgi enam erinevaid keeli.

The Moscow Times

Izvestija Mordovii