Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Laupäeval saabub XVI Seto Kuningriik

31.07.2009

Laupäeva keskpäeval kuulutab Setumaa ülemsootska Silver Hüdsi Luhamaal Määsi mäel XVI Seto Kuningriigi, teatab portaal setomaa.ee. Kuningriigi alamateks võivad lugeda end kõik, kes laupäeval Määsi mäele tulevad.

Kuningriigi alamad valivad parima laulumeistri ehk sõnolise, õlle- ja veinimeistri, pillimängija, leiva- ja pirukaküpsetaja, käsitöölise, vägimehe, karguse kargaka (tantsija) ning handsaajaja. Kõik nad saavad endale järgmiseks aastaks oma valdkonna kuningameistri tiitli.

Muudest suvesündmustest ja laatadest eristab Seto Kuningriiki kohalikule pärimuskultuurile tehtud rõhuasetus. «Meil pole siin kuulsaid ansambleid publiku peibutuseks tellitud. Näitame lihtsalt oma kultuuri ja traditsioone – seega ei saa Seto Kuningriiki ühegi teise suure suvise meelelahutussündmusega võrrelda,» märkis läinud aasta Värskas kuningriigi sootskaks valitud Silver Hüdsi.

Seto Kuningriik oli 16 aasta eest ellu kutsutud setu pärimuskultuuri erinevate väljendusvormide propageerimiseks, et tõsta taas au sisse seto leelo kõrval niisugused traditsioonid nagu kohalike jookide ja söökide valmistamine, pillimäng ja tantsud.

Viimastel aastatel on Seto Kuningriik kujunenud eriti populaarseks rahvasündmuseks, pidades samas vastu lihtlabase massikultuuri pealetungile. Sootska sõnutsi on setud ise teinud palju tööd selle nimel, et võita kuningriigile publikut juurde, kuna iseendale kohalike traditsioone tutvustada pole suurt mõtet.

Kuningriigi päeva lõpus valivad alamad endale legendi järgi Petseri kloostris magavale setu kuningale Pekole maapealse asemiku, keda nimetatakse ülemsootskaks. Sootska kandidaadid seisavad kõrvuti pukkide peale ning kelle ette tekib suurim inimestest koosnev saba, see ongi järgmine sootska.

Lõpetuseks võtab sootska vastu ka Seto Kuningriigi sõjaväeparaadi.

Setomaa Valdade Liit