Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Tallinnas tähistati liivi lipu päeva

15.11.2009

Möödunud reedel tähistas Fenno-Ugria Asutus Tallinna Vanalinna Muusikamajas hõimuõhtute sarjas liivi lipu päeva, kus esines Riiast külla saabunud liivi noorteansambel Nurmorkestõr.

Liivikeelse tervituse ütles Liivisõprade Ühingu juhatuse esimees ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Tiit-Rein Viitso. Nurmorkestõri liikmed rääkisid lähemalt liivlastest ning esitasid liivi laule ja pillilugusid.

Nurmorkestõr on üsna värske liivi noorteansambel, kuhu kuulub kümme 16-31-aastast muusikut. Tallinna tuli neist esinema kuus: Linda Zonne, Monta Kvjatkovska, Reinis Zumbergs, Jānis Mednis, Dāvis Stalts ning Julgī Stalte, kes on õppinud Eestis ja kogunud tuntust eesti-liivi ansambliga Tuļļi Lum.

Kõik ansambli liikmed osalevad Liivi Fondi tegevuses eesmärgiga taaselustada liivi keelt ja kultuuri nii Lätis kui ka raja taga. Ansambli repertuaaris on nii vanu kui ka uusi liivikeelseid laule. Nurmorkestõr on kontserte andnud peamiselt Lätis, Eestis ja Soomes.

Liivi lipu päeva tähistatakse ühe liivlaste rahvuspühana 18. novembril, sest just sel päeval 1923. aastal pühitseti Irē kirikus liivlaste rahvuslipp. Liivi lipu värvid on roheline-valge-sinine. See sümboliseerib randa, nagu seda oma paadist näeb kalamees: roheline mets, valge liiv ja sinine meri.

Artiklid liivi lauljast Julgi Staltest ja ansamblist Tuļļi Lum


Foto: Eha Viluoja