Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Koolasaami raadio on suures rahahädas

19.11.2009

Venemaal Murmanski oblastis Lujavris (Lovozero) tegutseva koolasaami raadio (Kola Sami Radio) töötajad pole neli kuud palka saanud ja raadiojaam vaevleb suurte majanduslike probleemide küüsis, teatab Norra saami raadio NRK.

Raadio töötajad kardavad, et kui raadiojaam ajutiseks suletakse, ei ole neil võimalik ka tulevikus tööle naasta. Maksuinspektsiooni ja prokuratuuri huvitab tõsiselt, kuidas saami raadio suudab kustutada oma 270 000 rublase võla.

NRK proovis ühendust võtta koolasaami raadio direktori Aleksandr Pauliga, kuid tulemusteta.

Ajakirjanik Jevgeni Kirillov teatas BarentsObserverile, et direktor teeb kõik, mis tema võimuses, et sellest olukorrast välja tulla.  "Me kõik töötame selle nimel, et leida väljapääs majanduslikest probleemidest, kuid see ei ole kerge," nentis ta.

Kirillov selgitas, et ametivõimud süüdistavad jaama töötasu maksmatajätmises ja võlgade kogunemises. Raadio juhti ähvardab tema sõnul koguni vangla.

Koolasaami raadiol tekkisid majanduslikud probleemid juba ammu. Tänavu veebruaris eraldas Norra Barentsi Sekretariaat raadiole 45 000 Norra krooni, väljendades lootust, et Venemaa ainsat saamikeelset raadiojaama aitavad ka teised organisatsioonid.

Koolasaami raadio on saanud rahvusvahelistelt organisatsioonidelt ja välisriikide valitsustelt rohkem raha kui ükski teine Barentsi regioonis põlisrahvaste toetamiseks ette võetud projekt.

Koolasaami raadio suurimad rahastajad on olnud Norra saami parlament, Norra välisministeerium ja Barentsi Sekretariaat, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Euroopa Liidu programm Interreg.

Kokku on raadio neilt saanud viimase kümne aasta jooksul rohkem kui miljon rubla, kuid see raha oli ette nähtud stardiabiks, mitte aga jooksvate kulude katteks.


BarentsObserver: Kola Sami Radio in more trouble

BarentsObserver.com: Кольское саамское радио под тяжестью проблем