Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Fenno-Ugria on Helsingis Mardilaadal

20.11.2009

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse töötajad Kadi Raudalainen ja Jaak Prozes osalevad täna Helsingis avatud Mardilaadal, kus nad jagavad ja müüvad soome-ugri teemalisi trükiseid ja meeneid.

Fenno-Ugrial on Mardilaadaks valminud traditsiooniline hõimukalender. Lisaks on võimalik osta Eestis avaldatud raamatuid, plaate ja DVD-filme soome-ugri rahvaste kohta. Müügil on ka Eesti Rahva Muuseumi koostatud A3 formaadis kaart sugulasrahvaste elualadest ja Fenno-Ugria reklaamesemed.

Tuglase Seltsi korraldatud Soome suurim Eesti-teemaline üritus Mardilaat toimub tänasest pühapäevani Kaablitehase kultuurikeskuses ja see on tänavu pühendatud Virumaa teemale.

Lääne- ja Ida-Viru maakonnad esitlevad Helsingis oma vaatamisväärsusi ning kultuuripärandit, muu hulgas on programmis intervjuud mõlemate maakondade maavanematega ning Narva linnaorkestri ja Virumaa Noorte Meeskoori kirikukontsert.

Ürituse toimumiskohta, suurde tehasehoonesse mahub 150 eksponenti ja müüjat, lavadel saab näha üle 200 etteaste, kokku oodatakse laadale üle 14 000 huvilise Helsingist ja selle lähiümbrusest.

Kaablitehase müügilaudadele tuuakse delikatesse, käsitööd ja kunsti üle kogu Eesti, samuti saavad külastajad tutvuda Eestit hõlmava turismialaga, kus oma tooteid-teenuseid tutvustab üle 30 ettevõtja-organisatsiooni.

Mitmekülgne laadaprogramm pakub ka tipp-poliitikute dialooge. Riigikogu esimees Ene Ergma kohtub oma Soome kolleegi Sauli Niinistöga, kelle nimi on tihti tõusnud esile ka kui Soome tulevase presidendi oma. Poliitikud arutavad nii Eestit kui Soomet puudutavaid Läänemere ja majandusküsimusi. Intervjueeritava toolil istub ka Eesti siseminister Marko Pomerants.

Mardilaada raames toimub EASi ettevõtlusseminar. Lisaks korraldab EASi turismiarenduskeskus turismiseminari, kus osaleb üle 50 Helsingi reisikorraldajate esindaja ning ajakirjaniku.

Kultuuriprogrammi keskseks figuuriks on animafilmi meister Priit Pärn, kelle filmid linastuvad mõlemal laadapäeval. Lisaks annab Pärn publikule ülevaate oma tööst ja räägib oma uuest filmist "Elu ilma Gabriella Ferrita". Virumaal kasvanud Arvo Pärdi muusikat kannab ette Narva linnaorkester Temppeliaukio kirikus juba laada eelõhtul, lisaks räägib Pärdi elust ja loomingust Soome asjatundja Heikki Valsta.

Laada kultuuriprogramm pakub nii klassikalist kui ka kerget muusikat mitmete kollektiivide esituses, muu hulgas esinevad Gerli Padar, Eesti noor jazzitäht Kadri Voorand, Rakvere saksofonikvartett, Viljandi kultuuriakadeemia tudengid ja õppejõud ning Narva folklooriansambel Suprjadki.

Laadal esitatakse ka Eesti luulet: Eeva Park, Hasso Krull, fs ning Igor Kotjuh loevad oma tekste koos soomendajatega. Tutvustatakse uusi Eesti-teemalisi reisiraamatuid, võimalik on osta graafikat ja koguni skulptuure.

Lastele tehakse nukuteatrit, avatud on meisterdamise töötoad ning sõpruskoolide joonistusvõistluse näitus Soome ja Eesti presidentidest.

Mardilaat on Tuglase Seltsi eestvõttel korraldatav traditsiooniline suurüritus novembri eelviimasel nädalavahetusel. Seekordne laat toimub koostöös Ida- ja Lääne-Virumaa maakondade ning EASi turismiarenduskeskusega, kelle korraldatud turismiala kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond Eesti kui reisisihi tuntuse suurendamise programmi raames.

Samaaegselt Mardilaadaga käib Soome lõpptarbijale suunatud kampaania „Vironautti, Virosta nauttii“, mille peategelaseks on astronaudile sarnane seiklushimuline Vironaut, kes soovib leida Eestis uut ja põnevat ning jagab tagasi tulles oma kogemusi teiste huvilistega.

Kampaania peamiseks väljundiks on veebileht www.visitestonia.com, kus külastajad saavad tutvuda laevafirmade ning Soome reisikorraldajate kultuuripakettidega Tallinnasse, Tartusse ning Pärnusse. Veebilehte täiendab spetsiaalselt kampaania jaoks loodud "vironautide" sotsiaalse võrgustiku ja blogikeskkond.

EAS: Eesti-teemaline suursündmus Helsingis tutvustab Lääne- ja Ida-Virumaad