Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

MeNaiset ja Toorama kontserdid Tallinnas 4. veebruaril ja Helsingis 31. jaanuaril

Soome ansambli MeNaiset ja Mordva Sire Toorama ühiskontsert

N, 4. veebruaril kell 18.00
Tallinnas Rahvusooperi Estonia kammersaalis (sissepääs Tammsaare pargi poolt)
Pilet 50 kr kohapeal (sularahas).
Töötab puhvet.

Kontserdi keskseks teemaks on pulmakombestik. Lauldakse autentseid ja seatud ingerisoome, karjala, vepsa, setu, eesti, ersa ja mokša pulmalaule.

Kogu kava raamistikuks on ühislaulud, kus kokku kõlab nais- ja meeshäälte tugevaresonantsiline heterofoonia. Kumbki ansambel esineb ka lühema oma osaga.

Soomes esinevad need soome-ugri rahvaviise esitavad ansamblid Sibeliuse akadeemia festivali Sibafest raames Helsingis, kontserdid toimuvad ka Toijalas ja Porvoos.

Pühapäeval, 31. jaanuaril kell 19.30  
Helsingis Sibeliuse Akadeemia kontserdisaalis (Pohjoinen Rautatiekatu 9). Pilet 15/10€

Teisipäeval, 2. veebruaril kell 18.00

Toijalas Akaa kirikus. Vaba sissepääs

Kolmapäeval, 2. veebruaril kell 18.00
Porvoos Linnajoe gümnaasiumis

Tallinna kontserdi plakat (.pdf) 


TOORAMA
Toorama on Mordvamaa meeste rahvalauluansambel, mille asutas Vladimir Romaskin. Praegu jatkab selle algne koosseis Sire Toorama (Vana Toorama) nime all ja põhikoosseisus on juba nooremate põlvkond.

1990. aastast tegutsev ansambel on kogunud ersade ja mokšade vanu laule ja püüdnud elustada rahvakombeid. Toorama on olnud üks mokša ja ersa mitmehäälse rahvalaulu võimsa kõla esiletoojaid nii Venemaa kui ka Euroopa kultuuriruumis ja on esinenud varem mitmeid kordi ka Eestis. Ansamblis laulavad: Inessa Dulkina, Gennadi Dulkin, Vladimir Kokurin, Vitali Prokin, Ivan Atsapkin ja Juri Bujankin.

Ansambli esituses kõlab mitmehäälne meestelaul. Laulmisstiil on voogav, pikaldane väga intensiivse häälega. Laulugruppi kuulvad nii ersad kui ka mokšad ja ka laulud on mõlema rahva hulgast. Mordvas on mitmehäälsel laulul äärmiselt suur rituaalne tähtsus, sellel on kauged sidemed setu mitmehäälse lauluga.  

Toorama viib Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis 5. veebruaril kella 11-14 läbi ka rahvamuusika õpitoa.

Artikleid Tooramast
 

MENAISET
Soome-ugri rahvalaule laulev ansambel MeNaiset tegutseb juba 17 aastat. MeNaiste repertuaari kuuluvad nii soome-, eesti-, setu-, karjala-, ingeri- kui ka mordvakeelsed lood. Naised komponeerivad ja seavad lugusid ka ise.

Seitsmel naisel tekkis huvi soome-ugri laulu vastu, kui nad õppisid Helsingis Sibeliuse akadeemias rahvamuusika osakonnas. Seal tutvusid nad peamiselt Ingerimaalt pärit laulude ja laulustiilidega. Nende suurimaks innustajaks oli akadeemias setu ringi juhendanud eestlanna Anneli Kont-Rahtola, kellest endastki sai MeNaiste laulja. Kaks aastat tagasi esinesid MeNaiset ka mitmes kohas Eestis.

Ansambli koduleht


KOOSTÖÖ
MeNaiset on teinud 15 aastat koostööd Mordva ansambliga Toorama. Koos on lauldud põhiliselt Soomes, aga ka ühisturneedel Hollandis aastatel 2004 ja 2007. Ühistest salvestustest valmis 2001. aastal CD-plaat Mastorava. MeNaiset on käinud mitmel korral Mordvas esinemas ning külanaistelt rahvalaule õppimas.