Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Komimaa uus juht astus ametisse

18.01.2010

Reedel, 15. jaanuaril astus ametisse Komi vabariigi uus juht Vjatšeslav Gaizer.

Tema ametisseastumise tseremoonia järgnes koheselt hääletusele vabariigi seadusandlikus kogus riiginõukogus. Gaizer luges ametivande ette vabariigi mõlemas riigikeeles – vene ja komi keeles.

Gaizer (43) vahetas välja Komimaad alates 2002. aastast juhtinud juhi Vladimir (Öl'öksan Volod') Torlopovi.

Torlopovile on juba tehtud kaks tõsiseltvõetavat tööpakkumist. Gaizer tegi talle ettepaneku esindada Komi vabariiki järgmised neli aastat  Venemaa parlamendi ülemkojas Föderatsiooninõukogus, kus istuvad koos regioonide esindajad. Komimaad esindab seal kaks inimest, kellest ühe on valinud välja riiginõukogu ja teise vabariigi juht. 

Ühtse Venemaa partei allikas Komi riiginõukogus aga ütles agentuurile RIA Novosti, et Venemaa presidendi eriesindaja looderingkonnas Ilja Klebanov on pakkunud Torlopovile ka võimalust minna tööle tema asetäitjaks.

Nii Gaiser kui Torlopov on rahvuselt komid, seega jääb Komimaa ainsa soome-ugri regioonina põlisrahvuse esindaja juhtida. Komimaa kõrgeima võimuesindaja nimetus ei ole ei president ega kuberner, vaid ongi "Komi vabariigi juht".

1966. aastal Komimaal Inta linnas sündinud Vjatšeslav Gaizer töötas siiani Komi vabariigi juhi esimese asetäitjana. Vabariigi valitsuses on ta alates Torlopovi ametissesaamisest 2002. aastal.

Gaizer lõpetas 1991. aastal Moskva majandus- ja statistikainstituudi automatiseeritud juhtimissüsteemide erialal. 1999. aastal sai ta samast instituudist veel rahanduse ja krediidi alase diplomi. Praeguse nimega Moskva riiklik majandus-, statistika- ja informaatikaülikool on üks Venemaa juhtivamaid majanduskõrgkoole.

Pärast kõrgkooli lõpetamist alustas Gaizer tööd panganduses, töötades algul Menatepi Komimaa esinduses, seejärel Komibankis ja viimaks Komsotsbanki juhatuse esimehena.

2002. aastal sai temast Komi vabariigi esimene aserahandusminister, 2003. aasta mais aga juba rahandusminister. Veel aasta hiljem nimetati Gaizer ühtlasi ka Komi vabariigi asejuhiks ja mullu esimeseks asejuhiks-rahandusministriks.

Gaizer on abielus, peres kasvavad poeg ja tütar.


Finugor: Вячеслав Гайзер вступил в должность главы Коми

BarentsObserver: Экс-глава Коми получил предложение стать сенатором

РИА Новости: Вячеслав Гайзер. Биографическая справка