Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Külmetavad Karjala elanikud tahavad Soome koosseisu

28.01.2010

Venemaal Karjala vabariigis algatas FSB ekstremismi õhutamise paragrahvi alusel kriminaalasja lendlehtede levitamise eest, mis kutsusid üles korraldama referendumi Sortavala rajooni Venemaast eraldumise ja Soomega liitumise küsimuses. 
 
Kohaliku portaali Stolitsa na Onego andmeil võib lendlehtedega olla seotud Soome ühendus Pro Karelia, mis tegutseb Karjala taasühendamise nimel.

Ent Karjala seadusandliku kogu liikme Ljudmila Afanasjeva sõnul on lendlehte levitamise põhjus hoopis proosalisem. Piirkonnas on tekkinud teravad kommunaalprobleemid, mida kohalikud võimud lahendada ei suuda. Afanasjeva kinnitusel on koolis, kus ta igapäevaselt töötab, toasooja vaid kuus kraadi. 

16. jaanuaril inimeste postkastidesse laekunud lendlehtede levitajaid ei ole siiani tuvastatud, kuigi nendele on väidetavalt märgitud isegi autorite kontaktaadress. Sortavala piirkonnas oli selliseid lendlehti väidetavalt 50 ringis, end samasuguseid üleskutseid liikus ka Lahdenpohja rajoonis.

Kohaliku prokuratuuri esindaja kommenteeris kriminaalasja algatamist, öeldes, et Karjalas on tekkinud hea pinnas ekstremistlike ilmingute tekkeks. Ta meenutas kokkupõrkeid kaukaaslastega Kuitežas ja Kostomukšas ja nentis, et ekstremismi profülaktika osas on tehtud valearvestusi.

СТОЛИЦА на Onego.ru: Возбуждено уголовное дело об экстремизме