Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

MeNaiset ja Sire Toorama kontsert Tallinnas 4.02

PRESSITEADE
MTÜ FENNO-UGRIA ASUTUS
02.02.2010

MeNaiset ja Sire Toorama kontsert Tallinnas 4. veebruaril

Soome ansambel MeNaiset ja Mordvamaalt pärit Sire Toorama esinevad 4. veebruaril kell 18.00 Tallinnas Rahvusooperi Estonia kammersaalis. Ühiskontserdi korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus, toetavad Hõimurahvaste Programm ja Soome Suursaatkond.

Kontserdile sissepääs maksab 50 krooni, pileti saab osta sularahas tund enne algust kohapeal. Kontserdipaika pääseb Tammsaare pargi poolsest sissepääsust, kammersaalis töötab ka puhvet. Müüakse CD-plaate.

Kontserdi keskseks teemaks on pulmakombestik. Lauldakse nii autentseid kui ka seatud ingerisoome, karjala, vepsa, setu, eesti, ersa ja mokša pulmalaule. Kogu kava raamistikuks on ühislaulud, kus kokku kõlab nais- ja meeshäälte tugevaresonantsiline heterofoonia. Kumbki ansambel esineb ka lühema oma osaga.

Soome-ugri rahvalaule laulev ansambel MeNaiset ning ersa ja mokša mitmehäälset meestelaulu harrastav Sire Toorama on teinud koostööd juba 15 aastat, 2001. aastal andsid nad välja ühisplaadi Mastorava. MeNaiset on keskendunud peamiselt läänemeresoome pärandile, samas kui Sire Toorama elustab Mordvamaa rahvaste vanu laule ja kombeid.

1990date alguses Vladimir Romaškini käe all sündinud Toorama laulmisstiil on voogav, pikaldane väga intensiivse häälega. Mordvas on mitmehäälsel laulul äärmiselt suur rituaalne tähtsus, sellel on kauged sidemed setu mitmehäälse lauluga. Tallinna tulev ansambel peab end Toorama algkoosseisuks nimega Sire Toorama (Vana Toorama).

Helsingi Sibeliuse akadeemia rahvamuusika osakonnast välja kasvanud MeNaiset tegutseb juba 17 aastat. Seitsme naise repertuaari kuuluvad nii soome-, eesti-, setu-, karjala-, ingeri- kui ka mordvakeelsed rahvalaulud ja kaasaegsed seaded.

Sire Toorama viib Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis 5. veebruaril kella 11–14 läbi ka rahvamuusika õpitoa. Ansamblid annavad eelnevalt festivali Sibafest raames ka mitu ühiskontserti Soomes.

Kontserdi plakat

Ansamblite ühispilt

Artikleid Tooramast

Ansambli MeNaiset koduleht

Lühitutvustus Fenno-Ugria kodulehel


Lisainfo:
Kadi Raudalainen
Jaak Prozes
Fenno-Ugria Asutus
tel 6445155, 6445119