Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Pro Karelia eitab lendlehtede levitamist Karjalas

09.02.2010

Karjala taasühendamise nimel tegutsev Soome ühendus Pro Karelia eitab oma kodulehel avaldatud artiklis seotust Venemaast lahku löövaid üleskutseid sisaldanud lendlehtede levitamisega.

Venemaal Karjala vabariigis algatas FSB hiljuti ekstremismi õhutamise paragrahvi alusel kriminaalasja lendlehtede levitamise eest, mis kutsusid üles korraldama referendumi Sortavala rajooni Venemaast eraldumise ja Soomega liitmise küsimuses. Samasuguseid üleskutseid olevat liikunud ka Lahdenpohja rajoonis. 

Pro Karelia artikkel rõhutab, et Soomega ühinemise meeleolud tekkisid Karjala vabariigis juba 1990datel aastatel, kui isegi venelased nägid taasühinemises Soomega päästeteed raskest majanduslikust olukorrast. Artikli autor avaldab lootust, et Venemaal hakatakse ikkagi kinni pidama inimõigustest. 

Karjala seadusandliku kogu liige Ljudmila Afanasjeva avaldas juba eelnevalt arvamust, et lendlehtede levitamise põhjus on ekstremismist hoopis proosalisem. Tema sõnul on piirkonnas tekkinud teravad kommunaalprobleemid, mida kohalikud võimud lahendada ei suuda. Afanasjeva kinnitusel on koolis, kus ta igapäevaselt töötab, toasooja vaid kuus kraadi. 

16. jaanuaril inimeste postkastidesse laekunud lendlehtede levitajaid ei ole siiani tuvastatud, kuigi nendele on väidetavalt märgitud isegi autorite kontaktaadress. Sortavala piirkonnas oli selliseid lendlehti väidetavalt 50 ringis. 

Kohaliku prokuratuuri esindaja kommenteeris kriminaalasja algatamist, öeldes, et Karjalas on tekkinud hea pinnas ekstremistlike ilmingute tekkeks. Ta meenutas kokkupõrkeid kaukaaslastega Kuitežas ja Kostomukšas ja nentis, et ekstremismi profülaktika osas on tehtud valearvestusi.


PRO Karelia: 1990-LUVULLA NEUVOSTO-KARJALAN LIITTÄMINEN SUOMEEN ESILLÄ

СТОЛИЦА на Onego.ru: ProKarelia отрицает свою причастность к распространению листовок