Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Rahvusvaheline emakeelepäev väärtustab väikekeeli

21.02.2010

Täna on rahvusvaheline emakeelepäev, mida tähistatakse ÜRO algatusel alates 2000. aastast eesmärgiga soodustada lingvistilist mitmekesisust ja mitmekeelset haridust ning tõsta inimeste teadlikkust keele- ja kultuuritraditsioonidest.

ÜRO haridus-, teadus- ja kultuuriorganisatsioon UNESCO pöörab emakeelepäeval erilist tähelepanu väikestele ja kaduvatele keeltele.

Maailmas räägitakse UNESCO andmeil umbes kuut tuhandet keelt, millest pooled on kadumisohus, sest enam levinud keeled neelavad nad alla. Keeleteadlaste hinnangul satub keel ohtu, kui seda õpib vähem kui 30 protsenti selles ühiskonnas elavatest lastest.

Aasta tagasi avaldas UNESCO rahvusvahelise emakeelepäeva puhul interaktiivse kaduvate keelte kaardi, kust võib näha, et Euroopas on hävimise äärel umbes 50 keelt, nende hulgas enamik soome-ugri keeli. Eestis peetakse ohustatuks võru ja setu keelt. 

Tähtpäev ise sai alguse Bangladeshist, kus 21. veebruaril 1952. aastal hukkusid Dhakas mitmed tudengitest meeleavaldajad, kes nõudsid bengali keele üheks Pakistani riigikeeleks kuulutamist ja kus seda päeva hakati hiljem tähistama keeleliikumise päevana.


Финноугория: 21 февраля - Международный день родного языка