Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungari rahvuspüha Vanalinna Muusikamajas 14.03

PRESSITEADE
MTÜ FENNO-UGRIA ASUTUS
12.03.2010

Hõimuõhtute sarja raames tähistab Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Ungari Seltsi, Eestimaa Ungarlaste Ühenduse ja Ungari Instituudiga pühapäeval, 14. märtsil kell 15.00 Tallinna Vanalinna Muusikamajas (Uus tn. 16c) Ungari rahvuspüha – 15. märtsil peetavat 1848.-49. aasta revolutsiooni alguse aastapäeva.

Hõimuõhtule on sissepääs tasuta. Üritust toetab Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

Hõimuõhtul kõneleb Tartu Ülikooli uurali keelte ja hungaroloogia dotsent Tõnu Seilenthal Ungari rahvuslusest, näitleja Marius Peterson loeb Sándor Petőfi luulet ning Ungarist saabunud kammertrio annab pidupäevakontserdi.

Kolm noort Ungari muusikut – Noémi Győri (flööt) Gergely Madaras (flööt) ja Emese Mali (klaver) – on lõpetanud Budapesti Franz Liszti Akadeemia ja täiendanud end üle Euroopa. Nad esitavad ungarlaste Béla Bartóki ja Máté Hollósi ning Saksa klassikaliste heliloojate Ungari-teemalisi heliteoseid.

Ungarlastele esmakordselt vabaduse toonud rahvaülestõus algas 1848. aasta 15. märtsil Pestis Prantsusmaa ja Austria sündmuste mõjul. Selle üheks eestvedajaks oli luuletaja Sándor Petőfi. Sel päeval loeti Rahvusmuuseumi trepilt esmakordselt ette tema "Rahvuslaul".

Samas koostati ka rahvusprogramm, milles nõuti sõnavabadust, oma parlamenti, valitsust, sõjaväge ja rahvuspanka, poliitvangide vabastamist ja Transilvaania ühendamist Ungariga. Keiser Ferdinand I (Ferenc V) pidi nõustuma valitsuse moodustamisega, mis kaotas aadli eesõigused ja kehtestas demokraatlikud vabadused.

Aprillis 1849 kuulutas parlament Habsburgid kukutatuks ja Ungari iseseisvaks. Ent juba augustis vallutas Ungari Austria liitlasena Vene armee. Ungari muudeti taas Austria provintsiks, sellega kaasnesid ulatuslikud poliitilised repressioonid.

Hõimuõhtu plakat

Lisainfo:
Kadi Raudalainen
Jaak Prozes
Fenno-Ugria Asutus
tel 6445155, 6445119Noémi Győri ja Gergely Madaras